Jakie wypełnienie do pufy wybrać? Czym jej nie wypełniać?

Dnia: Komentarze: 0 Odsłony: 428

Wypełnienie pufy, zwłaszcza popularnej typu sako, jest bardzo istotne.

 To ono wpływa na komfort użytkowania, ułożenie materiału, a także możliwość wygodnego przestawiania jej z miejsca na miejsce. Jakie wypełnienie zatem będzie najlepsze, a czego szczególnie trzeba unikać? Na samym początku worki sako wypełniane były metalowymi kulkami, a później piłkami tenisowymi, co oczywiście nie zdało egzaminu. Z kolei we wnętrzu klasycznych puf z reguły znajduje się gąbka tapicerska, która poprawia komfort siedzenia. Zatem wiele zależy od modelu siedziska, jego kształtu oraz przeznaczenia. Na tej podstawie można ocenić, co powinno znaleźć się w jego wnętrzu, aby było możliwie jak najbardziej wygodne.

Wypełnienie do puf – ze względu na przeznaczenie

W ofercie sklepu internetowego Pufy.pl znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań pod względem kształtu, rozmiaru i designu. Niektóre przeznaczone są typowo do domu, natomiast inne doskonale sprawdzają się na zewnątrz. Znakomicie prezentują się wersje wykonane z przyjemnego weluru czy z nieprzemakalnej tkaniny. Możesz je wykorzystać do siedzenia, często nawet do leżenia, a także jako podnóżek. Chętnie wybierają je też dzieci. Taka różnorodność zastosowania wymaga dopasowania odpowiedniego wypełnienia. Wiele w tym przypadku zależy od przeznaczenia pufy i jej budowy. Coś zupełnie innego sprawdzi się w klasycznych kostkach, pufach otwieranych, a co innego w workach sako, wersjach z oparciem czy eleganckich okrągłych podnóżków na ozdobnych nóżkach. Wypełnienie w pufach ma wręcz fundamentalne znaczenie. Warto zastanowić się nad tym, jaki wpływ na komfort użytkowania mają poszczególne materiały wypełnienia.

Wypełnienia do puf – jak dopasować najlepsze?

Zacznijmy od tego, jakie rodzaje wypełnień sprawdzą się najlepiej, tak aby można było całkowicie wygodnie i w pełni bezpiecznie zrelaksować się w zaciszu własnego domu. Ważna jest także trwałość – aby szybko nie ulegało ono zniszczeniu lub zniekształceniu. Najczęściej wykorzystuje się styropianowy granulat do puf, który jest bardzo odporny na odkształcenia. Jednak z reguły znajduje się on w workach sako. Jest odpowiednio miękki i dobrze dopasowuje się do ciała, jednocześnie nie zmieniając przy tym swojej formy. Natomiast do tradycyjnych puf czy podnóżków wykorzystuje się pianki tapicerskie. Wybierając wkład do pufy,warto mieć również na uwadze względy bezpieczeństwa. Wysokiej jakości materiały mają niezbędne atesty. Najważniejszy z nich to z pewnością PZH, który świadczy o tym, że produkt jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i nawet jeśli wystawiany jest na działanie promieni słonecznych, to nie wytwarza toksycznych oparów. Takie właściwości będą szczególnie istotne w przypadku alergików i małych dzieci.

Wymiana wypełnienia w pufach – czy można to zrobić samodzielnie?

Bez względu na to, czy wybierz styropian do puf, czy inny rodzaj wypełnienia, może on ulec „ugnieceniu”. Co zrobić w takiej sytuacji? Zjawisko to jest jak najbardziej normalne i zdarza się niezwykle często. Podczas użytkowania kulki styropianowe się przesuwają, przez co mebel po pewnym czasie przestaje odpowiednio spełniać swoją funkcję, a do tego nie prezentuje się zbyt estetycznie. Pufa staje się wówczas płaska i mało wygodna. Mamy jednak dobrą wiadomość – naprawę możesz wykonać samodzielnie. Uzupełnienie wypełnienia nie powinno sprawić Ci większej trudności, zwłaszcza że dostęp granulatów czy pianek tapicerskich jest dosyć duży. W sklepie Pufy.pl znajdziesz worki o pojemności od 100 do 500 litrów. Te mniejsze z reguły już wystarczą na wypełnienie większej pufy. Niektóre worki sako mają suwak, który umożliwia wygodne dołożenie granulatu. Wówczas wystarczy umieścić w środku jedynie potrzebną ilość wypełnienia. Sytuacja komplikuje się w przypadku uzupełniania pianki tapicerskiej. Jak to wówczas zrobić?

Uzupełnienie pianki tapicerskiej

W przypadku klasycznych kostek nie sprawdzi się granulat styropianowy do puf, ale pianka tapicerska. Po czasie jednak i to wypełnienie traci sprężystość, a także kruszy się, co sprawia, że siedzenie po prostu staje się niemożliwe. Możesz wówczas zdecydować się na wyrzucenie mebla lub wymianę siedziska. Jeśli pufa z zewnątrz prezentuje się dobrze, warto ją naprawić. Podczas kupowania pianki należy zwrócić szczególną uwagę na jej grubość oraz gęstość. Kieruj się zasadą, że im grubsza i gęstsza, tym trwalsza. Możesz też spotkać się z wartością, która określa stopień sztywności – ma ona wpływ na wygodę podczas siedzenia i warto ją dostosować do konkretnego modelu i do swoich upodobań. Sama wymiana wymagać będzie od Ciebie zdemontowania obicia oraz usunięcia starego wypełnienia, a następnie uzupełnienia go i przymocowania obicia. Przygotuj się zatem na dosyć czasochłonne zadanie.

Czym nie wolno wypełniać pufy?

Na rynku obok sprawdzonych materiałów znajdziesz także masę podróbek, które mogą być po prostu szkodliwe dla zdrowia. Jednym z takich materiałów jest z pewnością regranulat. Nie sprawdzi się on bez względu na to, czy chcesz wypełnić pufę, czy fotel. Styropian to jedyne dobre rozwiązanie, zwłaszcza przy workach sako. Warto wspomnieć, że nieodpowiedni materiał łudząco przypomina oryginał, ale nie ma odpowiedniego atestu PZH. Jest zatem szkodliwy dla zdrowia. Fragmenty tego materiału to po prostu pokruszony styropian, który przez nieregularne kształty zahacza o siebie i wytwarza niezdrowy pył. Granulat natomiast jest idealnie przygotowany do tego, aby się nie kruszyć. To najbardziej znacząca różnica. Kolejny materiał, który nie powinien być wykorzystywany do wypełniania, to wata. Jest tańsza niż pianka tapicerska, jednak zbyt cienka i mało wygodna, a do tego bardzo szybko traci swoją objętość. Możesz także spotkać się ze ścinkami z pianki tapicerskiej, które również nie zdają egzaminu. Warto zatem korzystać jedynie ze sprawdzonych materiałów, gwarantujących pufie długą żywotność.

Komentarze

Napisz swój komentarz