W ostatnich latach zmieniły się preferencje zakupowe Polaków. Klienci coraz częściej wybierają wyższej jakości produkty, które w większości przypadków są po prostu lepsze i trwalsze. Ważną kwestią, na którą zwracają uwagę klienci są także różnego rodzaju atesty oraz certyfikaty będące potwierdzeniem jakości i bezpieczeństwa użytkowania danego produktu. W tym artykule sprawdzimy czym jest atest PZH, czy jest obowiązkowy oraz jak go uzyskać?

Atest PZH – czym jest i kto go wydaje?

Atest PZH potwierdza zgodność wyrobu z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Określa produkt, który przy właściwym użytkowaniu nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i środowiska naturalnego. Zanim dany prodykt uzyska atest jest bardzo dokładnie i szczegółowo badany pod kątem składu chemicznego, jakości i właściwości mechanicznych oraz podlega wielu testom i analizom. Po otrzymaniu wyniku pozytywnego we wszystkich etapach sprawdzających produkt zyskuje atest PZH.

Atest PZH wydawany jest na wniosek producenta danego wyrobu przez uprawnioną jednostkę, jaką jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny z siedzibą w Warszawie. Założona 21 listopada 1918 roku jednostka należy do jednych z najstarszych w Polsce instytucji, zajmujących się prowadzeniem badań w podstawowych domenach zdrowia publicznego.

Atest PZH – czy jest obowiązkowy?

Do niedawna wszystkie maszyny i materiały wykorzystywane w branży budowlanej oraz produkty stosowane w instalacjach wodno-kanalizacyjnych musiały obligatoryjnie posiadać atest PZH przed dopuszczeniem do sprzedaży. W 2016 roku zmieniły się przepisy i obecnie o uzyskanie atestu muszą starać się przedsiębiorcy wytwarzający produkty mające bezpośredni kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Oczywiście certyfikat mogą uzyskać również inne wyroby na wniosek złożony przez producenta.

Jak uzyskać atest PZH?

Cały proces uzyskania atestu PZH rozpoczyna się od złożenia kompletu dokumentów osobiście lub pocztą na adres: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy ul. Chocimska 24, 00-791 Warszawa. Dokumenty można także przesłać drogą elektroniczną na adres: atestacja@pzh.gov.pl. Następnym krokiem jest uiszczenie opłaty administracyjnej, której wysokość zależy od trybu procedury:

  • Tryb zwykły: 1.650,00 zł netto – czas oczekiwania do 10 tygodni;
  • tryb ekspresowy: 2.850,00 zł netto – czas oczekiwania do 2 tygodni.

W pilnych przypadkach jest możliwość indywidualnego ustalenia ceny oraz czasu oczekiwania.

Jak sprawdzić, czy produkt posiada atest PZH?

Uzyskanie atestu PZH znacznie podnosi wartość marketingową danego produktu, dlatego producenci chętnie starają się o jego uzyskanie. Zwykle informacja o tym, czy produkt posiada certyfikat potwierdzający jakość i bezpieczeństwo użytkowania jest dobrze wyeksponowana na opakowaniu lub dołączonej ulotce w postaci charakterystycznego logo Państwowego Zakładu Higieny. W razie wątpliwości należy skierować zapytanie w miejscu sprzedaży danego wyrobu lub bezpośrednio do producenta.