Granulat styropianowy to tak naprawdę półprodukt, z którego tworzone są bloki styropianu. Okazało się jednak, że w luźnej, niesprasowanej formie znalazł także sporo zastosowań.

Jednym z nich jest wypełnienie puf i worków, o których wiemy praktycznie wszystko! Kulki styropianu cechują się doskonałą sprężystością. W związku z tym ich delikatne przesuwanie się pod wpływem ciężaru siedzącego daje niezwykły komfort.

Czym jest granulat styropianowy?

Jak powstaje granulat styropianowy, czyli półprodukt do produkcji styropianu? Zacznijmy od tego, że styropian to porowate tworzywo sztuczne, które powstaje w procesie ekspandowania twardych granulek polistyrenu przy użyciu pary wodnej. Wynalazła go w 1950 roku firma BASF. Aktualnie styren produkuje się z ropy naftowej. W procesie produkcji granulatu styropianowego jest on mieszany z wodą i porotwórczym gazem tak, aby powstał polistyren. W dalszym procesie produkcji twarde granulki polistyrenu są zmiękczane i ekspandowane przy użyciu pary wodnej o wysokiej temperaturze. Po spienianiu granulat jest chłodzony w przewiewnych silosach. Powietrze nadaje granulkom stabilność. Jest głównym składnikiem granulatu styropianowego i stanowi aż 97% jego składu.

Granulat styropianowy do puf i worków sako

Warto wiedzieć, że granulat styropianowy w pufach, workach i fotelach relaksacyjnych może się zużywać i czasami trzeba go wymienić. Jeśli odnosisz wrażenie, że po jakimś czasie systematycznego użytkowania swojego mebla granulat, który znajduje się w jego wnętrzu, nie ma już takiej objętości, jak zaraz po zakupie – masz prawdopodobnie rację. Jest to zupełnie normalna kolej rzeczy w przypadku mebli relaksacyjnych, wypełnionych granulatem polistyrenowym. Sytuacja ta może mieć miejsce po okresie około pół roku użytkowania, jednak dokładny czas zależy przede wszystkim od intensywności używania mebla. Normalne jest, że jeśli produkt użytkowany jest przez dzieci, to granulat w jego wnętrzu zacznie się szybciej ubijać! W takim wypadku warto dołożyć kulki lub je wymienić. Granulat wystarczy uzupełnić, aby móc znowu korzystać z niego przez długi czas z dużym komfortem. Dzięki takiemu zabiegowi nie będziesz tracić podstawowych właściwości mebli relaksacyjnych, które powinny gwarantować przede wszystkim wysoki komfort użytkowania produktu.

Inne zastosowania granulatu styropianowego

Objętość oraz łatwość w użyciu sprawiają, że granulat styropianowy wykorzystywany jest nie tylko jako wypełniacz do puf i półprodukt do produkcji styropianu. Jest on także wykorzystywany do zapełnienia szczelin w stropach, dachach i murach warstwowych. Granulat jest także doskonałą warstwą izolacyjną nad podwieszanymi sufitami. Kulki styropianowe mogą także przydać się w branży filmowej lub po prostu w przedszkolu, bo doskonale odgrywają rolę śniegowej dekoracji.