Jak czyścić pufy i worki sako?
Chcesz, aby worek sako posłużył Ci przez wiele lat i nic nie stracił ze swojego pięknego wyglądu? Zadbaj o jego odpowiednią konserwację i czyszczenie. Właściwa pielęgnacja pozwoli Ci zachować piękny wygląd mebli przez wiele lat. Niestety, wcześniej czy później na pufie lub worku sako pojawią się zabrudzenia. Przypadkowe rozlanie soku, kawy czy zabrudzenia powstałe w wyniku gromadzenia się kurzu potrafią skutecznie zepsuć piękny wygląd siedziska. Jak samodzielnie wyczyścić worek sako lub pufę bez obawy o ich uszkodzenie? W dalszej części tego wpisu podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.
Dostępne na rynku pufy różnią się kolorem, kształtem, a przede wszystkim rodzajem obicia. Mogą być wykonane ze skóry naturalnej, ekologicznej, tkaniny syntetycznej, wełny, filcu czy sztucznego futra. Każdy z tych materiałów czyści się w nieco inny sposób. Jedne meble możemy czyścić na mokro, a nawet zdejmować zewnętrzny pokrowiec i prać go w pralce. Inne, szczególnie wykonane z naturalnej skóry będą wymagały od nas specjalnej troski.
Nie bez znaczenia są także rodzaje powstałych zabrudzeń. Przy plamach z kawy czy soku z ciemnych owoców bardzo ważna jest szybka reakcja i niezwłoczne wyczyszczenie zabrudzenia. Takie plamy z czasem łatwo się utrwalają, a ich usunięcie staje się trudniejsze.
Jak czyścić pufy z poliestru?
Worki sako i pufy wykonane z tego materiału możesz z powodzeniem czyścić miękką, wilgotną szmatką z dodatkiem szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Poliester nadaje się również do prania w pralce. Podczas prania korzystaj jednak z delikatnych programów piorących oraz zrezygnuj z funkcji wirowania.
Czyszczenie puf ze zdejmowanym pokrowcem
W przypadku puf i worków sako, które mają zdejmowany zewnętrzny pokrowiec, czyszczenie jest banalnie proste. W takiej sytuacji możesz śmiało zdjąć pokrowiec zewnętrzny i wyprać go ręcznie lub w pralce z wykorzystaniem delikatnego programu bez wirowania. Oczywiście wcześniej zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi prania dla danego materiału. Wskazówki dotyczące prania mogą różnić się np. wysokością dopuszczalnej temperatury prania lub prędkością wirowania
Jak odnowić pufy z ekoskóry?
Pufy i woki sako wykonane ze skóry ekologicznej są łatwe w czyszczeniu. Ekoskóra jest materiałem nieprzemakalnym i odpornym na ścieranie. Pufy wykonane z ekoskóry możesz czyścić delikatnie zwilżoną ściereczką z miękkiej tkaniny. Do wody dodaj niewielką ilość płynu do mycia naczyń lub środka przeznaczonego do czyszczenia ekoskóry. Na koniec czyszczoną powierzchnię przetrzyj do sucha. Nie używaj preparatów do czyszczenia i konserwacji skóry naturalnej. Ważne jest, by do czyszczenia ekoskóry nie wykorzystywać silnych detergentów. Mogą one zawierać składniki silnie działające, które mogłyby doprowadzić do przebarwień w miejscu czyszczenia. Natomiast użycie szczotki lub szorstkiej gąbki może spowodować przetarcia. Pamiętaj więc, by czyścić pufę delikatnymi okrężnymi ruchami i unikać dociskania i pocierania w jednym miejscu.
Czyszczenie puf z naturalnej skóry
Czyszczenie powierzchni z naturalnej skóry wymaga nieco więcej troski. Do czyszczenia puf i worków sako z tego materiału pod żadnym pozorem nie używaj rozpuszczalników, odplamiaczy oraz innych, silnych detergentów. Zabrudzone powierzchnie przecieraj miękką szmatką. Zrezygnuj ze szczotek o twardym włosiu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia mebli z naturalnej skóry. Pamiętaj jednak, by przed nałożeniem preparatu zawsze usunąć kurz z pufy za pomocą odkurzacza lub suchej szmatki. Podczas czyszczenia unikaj mocnego pocierania. Dla zachowania pięknego wyglądu skórzanego siedziska nie bez znaczenia jest sposób, w jaki na co dzień z niego korzystasz. Materiał ten nie lubi wilgoci. Postaraj się więc chronić meble skórzane przed zamoknięciem oraz nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Takie podejście pozwoli zachować mebel w dobrym stanie przez długie lata.
Komentarze
Napisz swój komentarz