Pianka poliuretanowa, czy też pianka PUR lub PU to wytwarzany chemicznie materiał o szerokim zastosowaniu. Robi karierę w branży budowlanej, tapicerskiej, ale i… kosmetycznej. Stykamy się z nią praktycznie codziennie, a zawdzięczamy jej komfort życia na wielu polach.
Czym jest pianka poliuretanowa?
Prawidłowe wyjaśnienie tego, czym jest pianka poliuretanowa, wymaga podstawowej wiedzy z zakresu chemii i fizyki. Pianka PUR to bowiem zarówno gąbka, którą myjesz naczynia i wypełnienie wnętrza ulubionego fotela, ale i izolacja poddasza w nowoczesnych domach lub maty akustyczne. Jak widać, jest to materiał, który ma tak szerokie zastosowanie, że aż trudno uwierzyć, że piana o tak różnych właściwościach to w zasadzie ta sama substancja, a właściwie dwa surowce będące pochodnymi surowej ropy naftowej. Po zmieszaniu izocyjaniano i poliolu oraz substancji pomocniczych (m.in. środków spieniających, katalizatorów i stabilizatorów) dochodzi do reakcji chemicznej. W zależności od składu powstają w ten sposób piany sztywne, elastyczne lub półsztywne.
Pianka poliuretanowa tapicerska
Zastosowanie piany PUR jest szerokie. Najpopularniejsze jest jej wykorzystanie jako materiału wypełniającego powierzchnie tapicerowane. Do tego celu używane są pianki elastyczne i półsztywne. W zależności od oczekiwanego efektu używa się pianek o różnej gęstości. W specyfikacjach można spotkać się z takimi oznaczeniami jak:
- T14 – 14 kg / m3 – pianka idealna do mebli ogrodowych,
- T18 – 18 kg / m3 lub T20 - 20 kg / m3 – pianka poliuretanowa o niskiej gęstości, sprężystości i twardości, która nadaje się do uzupełniania ubytków w meblach, wypełniania podłokietników i legowiska dla zwierząt,
- T22 – 22 kg / m3 – średnia gęstość i sprężystość, stosowana w meblach budżetowych,
- T25 – 25 kg / m3 – dość wysoka gęstość i sprężystość, stosowana w meblach średniej jakości,
- T30 – 30 kg / m3 – wysoka gęstość i sprężystość, znaleźć taką piankę możemy w meblach wysokiej jakości,
- T35 – 35 kg / m3 – bardzo wysoka gęstość, którą najczęściej możemy spotkać w materacach do łóżek i sofach bardzo wysokiej jakości.
Co do zasady pianki poliuretanowe o mniejszej gęstości (z zakresu oznaczeń T18-25) idealnie sprawdzają się w oparciach, zagłówkach czy podłokietnikach. Gęstsze, czyli T30-35, stosuje się do wykonywania materacy oraz siedzisk foteli czy kanap. Zasada jest prosta – im większa masa poliuretanu na metr sześcienny, tym gęstsza, a zatem sztywniejsza pianka.
Właściwości pianki poliuretanowej
Dlaczego pianka poliuretanowa zrobiła taką karierę w branży tapicerskiej? Wynika to przede wszystkim z tego, że jest to materiał elastyczny i odporny na odkształcenia. Ma on także doskonałe właściwości izolacyjne, dlatego siedzenie lub leżenie na fotelu czy kanapie wypełnionymi taką pianką pozwala wypocząć.
Najważniejszym parametrem pianki jest jej gęstość, która oznaczana jest literą T. Możemy jednak spotkać się także z oznaczeniami takimi jak RF – jest to określenie trudnopalności, które może pojawić się przy meblach specjalistycznych oraz HR, które jest określeniem gładkiej, szybko odkształcającej się pianki, którą wypełniane są meble luksusowe.
Jak dobrać samodzielnie piankę tapicerską?
Jeśli chcemy samodzielnie uszyć poduchy lub dokonać renowacji mebli, warto zastanowić się nad gęstością. Nie należy zawsze kierować się twierdzeniem, że pianka gęstsza jest lepsza, ponieważ ciężką pianką nie obijemy dobrze niestandardowych elementów, takich jak podłokietniki. Tu lepiej sprawdzi się pianka lżejsza. Podobnie jest w kwestii mebli ogrodowych, gdzie poduchy muszą być mobilne z uwagi na chowanie ich przed deszczem lub na zimę i nie mogą być zbyt ciężkie. Ponadto, mniejsza gęstość to pianka bardziej miękka, więc tego typu materace dobrze wybierać na oparcia, podczas gdy na siedziska, które przyjmują większe obciążenia, lepsza będzie pianka poliuretanowa o większej gęstości. Jeśli materac chcemy zwijać, także praktyczniejsza będzie lżejsza forma.