Zszywacz tapicerski, czyli popularny taker, to narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę tapicera. Pozwala ono w szybki i dokładny sposób połączyć drewno lub płytę pilśniową z materiałem obiciowym, a także przytwierdzić miękkie płyty, np. na tył szafki.
Taker tapicerski co do zasady nie jest narzędziem niezbędnym, ponieważ możemy używać gwoździ tapicerskich i młotka. Jeśli jednak próbowałeś, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że lepiej jest ułatwić sobie tę kwestę.
Zszywacz do mebli – jak działa i do czego się przydaje?
Zszywacze tapicerskie, choć ich zadanie jest takie samo, różnią się od siebie. Istnieją zarówno proste takery do mebli, które będą wystarczające na potrzeby hobbystyczne, jak i te do użytku profesjonalnego. Specjalistyczne zszywacze do mebli charakteryzują się szybkostrzelnością oraz bardzo cichą pracą. Ich użycie wymaga także znacznie mniejszej siły. Kupując profesjonalny zszywacz tapicerski, spotkamy się z parametrem ilości wbijanych zszywek na sekundę, który jest istotny dla szybkości pracy tapicera.
Istotne parametry takera do mebli – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Przede wszystkim warto przemyśleć, do jakiego rodzaju materiałów będziemy wykorzystywać zszywacz tapicerski. Warto do sklepu udać się z wiedzą, czy chcemy go używać do tkanin tapicerskich, skóry, drewna, czy płyt pilśniowych. Ponadto, na wydajność będzie miała wpływ długość magazynka. W dłuższym zmieści się więcej zszywek, a tym samym rzadziej będziemy musieli je uzupełniać i robić przerwy w pracy.
Inne istotne kwestie to szybkość pracy, o czym już wspominaliśmy. Tapicer podczas jednej zmiany “strzela” takerem kilka tysięcy razy, więc nawet ułamki sekundy będą tu miały znaczenie.
Ważnym parametrem jest wysokość noska – zszywacze standardowe mają nosek krótki, a długi jest wykorzystywany do wbijania zszywek w miejsca trudnodostępne. Jeśli mamy do wykonania pracę, w której zszywki trzeba umieścić np. w szczelinach, nosek długości około 50 mm będzie idealny.
Rodzaje takerów tapicerskich
Zszywacze do mebli mogą być wyprodukowane w różnych technologiach, co będzie miało istotny wpływ na wysokość inwestycji w sprzęt oraz wydajność i komfort pracy. Na rynku znajdziemy:
- takery pneumatyczne – taki zszywacz to profesjonalny sprzęt, który podłączamy do sprężarki. Jego niezaprzeczalnym atutem jest możliwość wystrzelenia nawet 1500 zszywek w ciągu minuty. Wadą jest koszt i konieczność posiadania sprężarki, która wymaga przygotowania sporej powierzchni do komfortowej pracy.
- takery elektryczne – to także sprzęt profesjonalny, który strzela wolniej, jednak z równie dużą mocą. Zaletą takiego zszywacza tapicerskiego jest jego mobilność, przy jednocześnie dużej mocy.
- takery ręczne – to najmniej skomplikowany rodzaj zszywacza do mebli. Jest prosty w budowie, a zarazem lekki i łatwy w użyciu. Jego wydajność jest jednak niewielka, dlatego jest to sprzęt, który wykorzystuje się najczęściej do prac amatorskich. Jego zaletą jest niewielki rozmiar i niski koszt zakupu.
Rodzaje zszywek do takerów
Takery używane są nie tylko w przemyśle tapicerskim, dlatego warto wiedzieć, że istnieją zszywki o różnych zastosowaniach. Warto znać zasady ich doboru – długość zszywki powinna być trzy razy większa od grubości materiału, jednak w przypadku twardych gatunków drewna – dwa razy większa. Z kolei do cienkich tkanin długość zszywki powinna być o 4 mm większa niż grubość materiału.
Na rynku dostępne są:
- zszywki z cienkiego drutu – są one idealne do tkanin i skór, idealnie sprawdzą się przy wymianie tapicerki na nową,
- zszywki z płaskiego drutu – są one doskonałe do tektury falistej, często wykorzystywane np. do owijania palet w materiały promocyjne,
- zszywki z wąską koroną – pozwalają na wykorzystanie takera w drobnych pracach stolarskich, przy mocowaniu podłogi, paneli oraz listew przypodłogowych,
- zszywki z zaokrągloną koroną – mocuje się nimi przewody niskiego napięcia, na przykład skrętkę, kabel telefoniczny lub przewody do głośników.
W każdym rodzaju zszywki będziemy musieli dobrać jej grubość, która jest wyrażona w dziesiętnych milimetra.