Szkoła architektoniczna Waltera Gropiusa, w której powstał styl Bauhaus, istniała przez bardzo krótki czas, niemniej jednak miała znaczący wpływ na rozwój wzornictwa. Styl stał się ponadczasowy, gdyż jego dogmatami był kult prostych form, funkcjonalność wszystkich przedmiotów we wnętrzu, udogodnienia i odrzucenie przedmiotów luksusowych. Bauhaus styl miał być dostępny dla każdego, dzięki czemu mocno zakorzenił się w historii designu.

W dzisiejszych czasach styl Bauhaus ukazuje się przede wszystkim w meblach. Projektanci, którzy są zwolennikami tego kierunku, starają się tworzyć meble, które byłyby dostępne dla masowego nabywcy, dlatego wśród materiałów znajdzie się plastik, stal, szkło czy sklejka, a projekty są minimalistyczne i pozbawione zbędnych ozdób. Ten piękny w swojej prostocie design przestał być czymś elitarnym i nieosiągalnym, dzięki czemu każdy może poczuć się ekskluzywnie.

Do jakiej aranżacji najlepiej będą pasować meble Bauhaus?

Styl Bauhaus podkreśla nowoczesność i funkcjonalność dzisiejszej rzeczywistości. Niektóre projekty mogą wydać się dość surowe oraz niekomfortowe, jednak z odpowiednimi dodatkami czy grą świateł można uzyskać wspaniały efekty oryginalnego wnętrza. Bauhaus meble to przede wszystkim minimalizm, wytrzymałość, ciekawy i zaskakujący projekt oraz funkcjonalność.

Wygląd mebli i elementów dekoracyjnych nie powinien odwracać uwagi od ich funkcjonalności i przeznaczenia, dlatego styl Bauhaus z zadowoleniem przyjmuje gładkie powierzchnie, bez wyraźnych cech tekstury. Kolory ścian w takim wnętrzu zazwyczaj są białe, jasnoszare z pastelowymi odcieniami i czarnymi akcentami. Jeśli jednak chcesz ożywić trochę wnętrze, możesz dodać elementy niebieskiego, zielonego, żółtego czy czerwonego. Dzięki temu całość będzie bardziej interesująca, a przede wszystkim odważna.

Bauhaus meble – kultowe projekty

Jednym z najbardziej rozpoznawanych projektów w stylu Bauhaus jest fotel Barcelona zaprojektowany przez Ludwiga Miesa van der Rohe oraz Lilly Reich. Ten niezwykły mebel został wykonany z czterdziestu elementów pikowanej skóry, która opiera się na nóżkach w kształcie litery „X”. Miał on nawiązywać do tronu z czasów starożytnego Egiptu oraz starożytnej Grecji, jako symbol władzy i siły. Dziś fotel dostępny jest w bardzo wielu odsłonach – białej, czarnej, indygo czy skóry z naturalnym włosiem.

Meble Bauhaus to przede wszystkim proste i klasyczne kształty zachowane w minimalistycznym, wręcz surowym stylu. Zawieszone krzesło stworzone przez Marcela Breuera doskonale wpisuje się w ten design. Wygodne, skórzane siedzisko oraz rama stworzona z metalowych rurek, tak aby wyglądało, jakby krzesło wisiało w powietrzu. Ta prosta konstrukcja idealnie wpasuje się do jasnych i przestrzennych pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym stylu.

Meble Bauhaus zapewnią Ci dużą wygodę i funkcjonalność

Jak wszystko w stylu Bauhaus, meble sugerują wygodę i praktyczność. W wyposażeniu preferowane są krzesła z błyszczącymi chromowanymi nogami, poziomymi płaszczyznami i geometrycznymi kształtami. Meble Bauhaus często nie posiadają podłokietników ani podobnych detali, które wizualnie tylko by je obciążyły. Jeśli projekt zawiera podłokietniki, są one płaskie i zwykle drewniane. W ten sposób fotel staje się jeszcze bardziej funkcjonalny i komfortowy.