W dzisiejszych czasach chęć używania w życiu codziennym materiałów przyjaznych dla środowiska jest powszechnym trendem. Wybierając zdrowy tryb życia, naturalną żywność i ubrania przyjazne środowisku, dbamy o własne zdrowie i długie życie. Właśnie dlatego ekomeble są teraz tak popularne. Również marki wnętrzarskie tworzą produkty z bezpiecznych dla natury materiałów, dzięki czemu możesz wykorzystać w swoim domu meble oraz dekoracje, które ułatwiają walkę z zanieczyszczeniem naszej planety.

Meble z recyklingu to wspaniały sposób na dbanie o środowisko – wykorzystując materiały, które już zostały poddane obróbce, można znacznie zmniejszyć konsumpcjonizm oraz zaśmiecenie środowiska.

Meble ekologiczne – czyli jak żyć w duchu zero waste

Do produkcji mebli ekologicznych używa się przede wszystkim drewna, takiego jak dąb, buk, sosna, brzoza czy jesion. Nie stosuje się żadnych sztucznych zamienników, ponieważ prawdziwe drewno to klucz do wytrzymałości mebla na długie lata. Materiały recyklingowe to także takie tworzywa jak szkło, tkaniny, metal i niektóre tworzywa sztuczne, dzięki temu ekologiczne meble nie ograniczają się tylko do ciężkiego, drewnianego wyposażenia.

Tkaniny naturalne (len, jedwab, bawełna organiczna) wykorzystywane są jako tapicerka do ekomebli. Ciekawym rozwiązaniem są także fotele z ekoskóry, która pięknie imituje skórę zwierzęcą.

Ważne jest, aby w uprawie odpowiednich roślin nie używano pestycydów ani innych szkodliwych substancji, a przetwarzanie i barwienie tkaniny nie wiązało się ze stosowaniem szkodliwych chemikaliów. Recyklingowe meble są barwione farbami i lakierami na bazie wody, dzięki czemu żadna chemia nie jest użyta podczas ich produkcji.

Meble z recyklingu jako dobry sposób dbania o środowisko

Troska o środowisko to nie tylko segregacja śmieci oraz jedzenie produktów bio. Jeśli planujesz zakupienie nowych mebli do swojego mieszkania, warto zastanowić się, z czego są one zrobione oraz czy mają wpływ na ochronę przyrody. Coraz więcej producentów meblarskich decyduje się na rozwiązania, które wspierają nurt zero waste, dzięki czemu możesz zakupić piękne i modne sprzęty, które wpasują się do aranżacji Twojego mieszkania. Recyklingowe meble to bardzo szeroki i w miarę nowy temat, a technologia ich wytwarzania dalej się rozwija. W dzisiejszych czasach możesz znaleźć piękne, ekologiczne meble, które wcale nie odstają wyglądem od mebli w całości wykonanych z nowych materiałów.

Popularne materiały recyklingowe

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z których tworzy się meble ekologiczne, jest różnego rodzaju drewno. Jest to produkt odnawialny, jednak tempo wylesienia nie odpowiada czasowi ich regeneracji, dlatego tak ważne jest wykorzystywanie już wcześniej powstałych mebli drewnianych. Szkło to także materiał popularny wśród projektantów meblarskich. Używa się go głównie do tworzenia stołów, stolików kawowych, półek czy witryn. To nowoczesne rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie wygląda świeżo i przestrzennie. Recyklingowe meble z metalu doskonale nadają się do ogrodu, ponieważ są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. W połączeniu z drewnem nadadzą wnętrzu styl loftowy, rustykalny lub industrialny, w zależności od koloru ścian oraz dodatków. Ekomeble z kamienia to także świetna propozycja na taras lub ogródek. W zależności od upodobań mogą wyglądać surowo i naturalnie, jednak oszlifowany kamień może dać bardziej nowoczesny design.

Pomysł na recykling – meble, dodatki oraz ciekawe rozwiązania

Nie każdy planuje całkowity remont mieszkania, jeśli jednak chcesz zmienić trochę wystrój wnętrza, warto zastanowić się nad ekologicznymi dodatkami oraz ozdobami. Wykonywane są one z takich materiałów jak drewno, bambus czy wyklina, dzięki czemu możesz dodać trochę natury do swojego pomieszczenia i delikatnie zmienić jego klimat. Wiele producentów decyduje się na tworzenie akcesoriów powstałych z recyklingu, nie tylko z powodu mody, ale także z troski o ochronę środowiska. Dodatki takie jak lustra, stoliki kawowe, pufy czy kosze to doskonały sposób na wypełnienie pustej przestrzeni. Dzięki nim mieszkanie staje się bardziej przytulne oraz komfortowe. Oprócz ozdób wielu projektantów wykorzystuje materiały recyklingowe do produktów codziennego użytku, takich jak doniczki, naczynia czy garnki.

Jak zaaranżować recyklingowe meble?

Meble z recyklingu są dostępne dla każdego, dlatego warto zaopatrzyć swoje mieszkanie w produkty nieszkodzące środowisku. Zainteresowanie ekomeblami rośnie i ich cena jest coraz bardziej atrakcyjna. Dzięki temu nasze mieszkania są bardziej zgodne z naturą, co w przyszłości zapobiegnie zaśmieceniu naszej planety. Ekomeble projektowane są w różnych stylach, dlatego nieważne, jaki design Ci odpowiada, na pewno znajdziesz coś, co wpasuje się do Twojej aranżacji. Drewno to materiał idealnie nadający się do przestrzeni w stylu klasycznym, rustykalnym czy skandynawskim. Za pomocą szkła stworzysz piękne nowoczesne wnętrze glamour. Wykorzystując delikatne wiklinowe, lniane czy bambusowe dodatki sprawisz, że mieszkanie będzie jaśniejsze i komfortowe.

Meble z recyklingu a ekologiczny styl życia

Popularyzacja mebli z odzysku to ważny proces, który pomoże w przyszłości zadbać o środowisko, w którym żyjemy. Tworzenie produktów z materiałów recyklingowych pokazuje, że wykorzystywanie produktów z drugiej ręki wcale nie musi być trudne. Meble ekologiczne wyglądają tak samo dobrze jak te tworzone ze sztucznych materiałów. Są także bardzo wytrzymałe, a wykorzystywanie produktów ponownie daje realną zmianę na poziomie ochrony środowiska. Coraz częściej producenci wykorzystują surowce z odzysku w bardzo kreatywny i nowoczesny sposób. Takie meble nie są ani trochę gorsze od tych wykonanych z nowych surowców, a często trudno dostrzec między nimi różnicę. Ekomeble to dobry sposób na zadbanie o zdrowie środowiska, który nie wymaga wielkiego poświęcenia. To decyzja, którą podejmiesz raz, a która może zrobić dużą różnicę w przyszłości.