Epoka kolonizacji odcisnęła głębokie piętno nie tylko w historii i na politycznej mapie świata, ale ukształtowała także niepowtarzalny sposób zdobienia mieszkań, który wchłonął cechy klasyków europejskich i oryginalny smak krajów kolonialnych. Meble w stylu kolonialnym to mieszanka etnicznych detali w jednym wnętrzu. Koloniści dekorowali swoje domy na podbitych terenach przy użyciu elementów europejskich. Istnieją różne podgatunki tego stylu, które różnią się detalami. Angielski styl kolonialny wyróżnia się obecnością kominka, łukowatych okien i drzwi, mebli tapicerowanych w stylu indyjskim. W amerykańskim stylu kolonialnym często występują dachy mansardowe, sztukaterie oraz minimum reliefowych dekoracji. Hiszpański styl wyróżnia się aktywnym wykorzystaniem motywów orientalnych, zwłaszcza mauretańskich.
Meble kolonialne dla Twojego domu
Pomieszczenie w stylu kolonialnym jest najczęściej jasne, wykończone pastelowymi barwami. Wykorzystuje się głównie ciepłą paletę barw od czerwieni przez żółć po pomarańcz. Równocześnie w stylu kolonialnym występują odcienie oliwkowe, migdałowe, lniane czy koralowe. W dekoracji najczęściej stosuje się biel i inne jasne kolory w stylu kolonialnym, a preferowane są ciemne meble, na przykład z mahoniu. Meble w stylu kolonialnym są zazwyczaj tworzone z naturalnych materiałów takich jak drewno, rattan czy bambus. Kiedy wybierasz konkretny model, musi on być przede wszystkim masywny, należy unikać delikatnych i wyrafinowanych komód w stylu barokowym czy wiktoriańskim.
Stoły kolonialne – idealny projekt do jadalni
W projektowaniu mebli nie należy rezygnować z dekoracji: rzeźbione elementy, etniczne ozdoby, płaskie lub obszerne sylwetki są nieodłączną częścią stylu kolonialnego we wnętrzu. Często używane są motywy zwierzęce. Występują zarówno w całych obiektach (stolik w formie słonia), jak i w osobnych elementach – łapy zamiast nóg, głowy jako klamki, figurki do dekoracji elewacji. Stoły kolonialne zazwyczaj mają tego typu ozdoby, jednak przy tym są bardzo stabilne i wytrzymałe. Ciemny odcień drewna dodatkowo daje poczucie mroku i tajemniczości. Nie warto też przejmować się, czy wszystkie meble są w 100% do siebie dopasowane, ponieważ meble w stylu kolonialnym mogą różnić się od siebie. To właśnie to w połączeniu z etnicznymi, interesującymi dekoracjami tworzy niepowtarzalny design.
Niepowtarzalne meble w stylu kolonialnym i ciekawe rozwiązania
Projektując mieszkanie w stylu kolonialnym, najlepiej zacząć od sufitu. Na nim często można znaleźć ciemne, drewniane bele, które dodają charakteru całemu pomieszczeniu. Ściany możesz pomalować na jednolity kolor lub położyć tapetę z delikatnym wzorem, dzięki czemu ciemne meble kolonialne będą się świetnie prezentowały. Dobrym pomysłem jest także użycie bambusa lub paneli rattanowych. Projekt podłogi w stylu kolonialnym zależy od pomieszczenia. W salonie i sypialni warto postawić na drewnianą podłogę, w kuchni czy w łazience dobrze jest położyć płytki ceramiczne, najlepiej z egzotycznym ornamentem. Jeśli Twój salon łączy się z przedpokojem lub kuchnią, idealnym rozwiązaniem będzie usunięcie ściany pomiędzy dwoma pomieszczeniami lub wstawienie ozdobnego łuku, który stworzy delikatne przejście pomiędzy pokojami.
Jakie meble kolonialne wybrać do salonu oraz sypialni?
Aranżując salon w tym stylu, przede wszystkim musisz wybrać meble w stylu kolonialnym, takie jak odpowiednia kanapa, która powinna stać w centrum pomieszczenia. Taka kanapa zwykle obita jest tkaniną lub naturalną czy ekologiczną skórą. Obok powinien znajdować się ciemny drewniany stolik kawowy lub duża ława, a na niej żywe, zielone rośliny lub ozdobne wazony. Ważnym dodatkiem jest także fotel skórzany, który uzupełni całość aranżacji. Sypialnia to miejsce ciszy i spokoju, dlatego w tym pomieszczeniu przede wszystkim powinno znajdować się masywne łóżko. Nie może zabraknąć także ciężkiej komody na ubrania i bieliznę. Do ozdoby możesz użyć ciekawych wazonów porcelanowych, masek afrykańskich, żywych kwiatów, obrazów z pejzażami dzikiej przyrody czy luster z interesującą ramą.