Wypełnienie tapicerskie ma znajdzie zastosowanie w produkcji mebli tapicerowanych, szczególnie tych wypoczynkowych, dlatego stanowi jeden z najczęściej wybieranych materiałów wśród producentów. Wykorzystanie odpowiedniego wariantu wpływa na komfort domowników podczas wypoczynku czy też trwałość mebla i jego wygląd po kilku latach użytkowania. Ponadto nie pozostaje bez znaczenia w kwestii bezpieczeństwa oraz, co dość oczywiste, ostatecznej ceny zakupu. Warto poznać wypełnienie tapicerskie nieco bliżej.
Wypełnienia tapicerskie – parametry użytkowe
Wypełnienia tapicerskie występują pod kilkoma standardowymi wariantami, które różnią się między sobą parametrami użytkowymi, technicznymi. Każdy z nich ma znaczenie i duży wpływ na wygląd mebla i jego trwałość.
- Twardość. To zdecydowanie najważniejszy parametr wypełnienia tapicerskiego i zarazem jeden z najbardziej skomplikowanych. Określa się go za pomocą litery oznaczającej rodzaj materiału – HR, RF, R oraz T. Drugi człon tego parametru określa wagę surowca na jeden metr sześcienny. Dla przykładu:
- RF14 oznacza piankę trudnopalną o wadze 14 kg na 1 m3,
- T14 to pianka o wadze 14 kg na 1 m3,
- T25 oznacza piankę o wadze 25 kg na 1 m3,
- R25 określa piankę polieterową o wadze 25 kg na 1 m3.
- Grubość. Oczywiście nie bez znaczenia jest także warstwa wypełnienia tapicerskiego, która im jest większa, tym także mebel na dłużej zachowuje swoją stylistykę, jest wygodny i nie zmienia się pod wpływem użytkowania.
Warto wiedzieć, że gęstość pianki jest ściśle związana z jej twardością i możliwością powrotu do stanu pierwotnego. Dlatego im grubsza warstwa pianki i j gęstość, tym mniej wygodny, lecz także bardziej wytrzymały mebel. Z tego względu wybór odpowiedniego wypełnienia tapicerskiego jest bardzo trudny, szczególnie dla początkujących producentów.
Wypełnienia tapicerskie – rodzaje i warianty
Wypełnień tapicerskich jest na rynku bardzo wiele i wszystkie mają swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego wariantu ma wpływ na praktycznie wszystkie cechy mebla, dlatego wielu producentów otacza ten surowiec znacznie większym zainteresowaniem niż tkaninę obiciową. Warto zdecydować się na wariant spełniający wszelkie potrzeby i dostosowany do części mebla – innego wypełnienia trzeba w przypadku siedzisk, a innego przy oparciach.