Tkanina poliestrowa to różnorodny i atrakcyjny stylistycznie materiał, a przy tym także stosunkowo ekologiczny. Mimo iż poliester powstaje na bazie ropy naftowej, a właściwie estrów alkoholi i kwasów (tworzy wiązania estrowe) to tak naprawdę jest bardzo ekologiczną alternatywą dla wielu innych tkanin. Poliester to znakomity materiał plecakowy, można go wykorzystać także do produkcji odzieży, a nawet obić w meblarstwie. Nie bez powodu materiał poliestrowy stosuje się w wielu przeróżnych gałęziach przemysłu, a nad materiałami syntetycznymi czuwają całe laboratoria i najlepsi specjaliści z całego świata.
Poliester – materiał, który zrewolucjonizował świat
Warto zacząć od tego, że pozyskiwanie poliestru jako materiału jest całkowicie chemiczne. Nie znajdziemy go w naturze pod postacią roślin, jak w przypadku bawełny lub zwierząt, jak przy skórach naturalnych. Z tego względu wielu nieobeznanych klientów błędnie zakłada, że materiał sztuczny siłą rzeczy nie może stać się ekologiczny. Prawda, jak to zawsze bywa, leży oczywiście gdzieś pośrodku.
W produkcji poliestru uczestniczą najbardziej zaawansowane technicznie urządzenia oraz skomplikowane linie produkcyjne. W zakładach przeprowadza się proces syntezy kilku najistotniejszych składników – w tym alkoholu, estrów i kwasu. Powstały poliester ma pierwotnie formę niewielkich płatków, które ulegają w późniejszym etapie upłynnieniu, czyli zmianie stanu skupienia ze stałego na ciekły. W efekcie tworzy się płynna masa, a z jej zastygających strumyków pozyskuje się ostateczny rezultat pracy – poliester przeznaczony np. do produkcji odzieży czy tkanin obiciowych.
Zalety poliestru w praktyce
Poliester to materiał niezwykle praktyczny i uniwersalny, który ma wiele zalet w stosunku do kilku mało istotnych wad. Do zalet należy:
- Wysoka wytrzymałość. Poliester to tkanina niezwykle trwała, którą ciężko uszkodzić na skutek typowego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Jest odporna na zadrapania, rozciągnięcie czy kulkowanie oraz inne standardowe uszkodzenia tkanin odzieżowych i obiciowych. Dzięki temu, że materiał jest wyjątkowo wytrzymały, to sprawdzi się znakomicie także w przypadku odzieży sportowej.
- Materiał nie wchłania wilgoci. To jedna z największych zalet poliestru. Tkanina zapewnia niską chłonność wody, a tym samym także innych cieczy, które mogą z łatwością uszkodzić wiele naturalnych materiałów. Bardzo niska chłonność wody jest skutkiem zamkniętej struktury poliestru, dzięki czemu zanieczyszczenia nie wchodzą do wnętrza pojedynczych nici. To zaleta istotna zarówno w odzieży, jak i meblach tapicerowanych, które są narażone na zabrudzenia spowodowane wylaniem na ich powierzchnię soku czy wina.
- Tkaniny poliestrowe często nie wymagają prasowania, gdyż na jego powierzchni powstaje marginalna ilość zagnieceń. W efekcie nawet położenie na meblu obitym taką tkaniną nawet ciężkiego przedmiotu nie powinno pozostawić na niej żadnych permanentnych śladów. Powstałe zagniecenia można łatwo usunąć – wystarczy standardowe żelazko lub stacja parowa. Ponadto materiał ten na długo zachowuje pierwotny kształt.
- Poliester szybko schnie. To ogromna zaleta dla osób, które wykorzystują poliestrową odzież do sportów outdoorowych, gdzie bardzo często występują niekorzystne warunki pogodowe. To zasługa tego, że poliester ma bardzo małą chłonność wody, w efekcie woda bardzo szybko odparowuje z jego powierzchni.
Jak się okazuje, poliester stanowi podstawowy materiał w wielu sklepach odzieżowych i jest równie często spotykany także w meblarstwie. Jak widać – nie bez powodu.
Czy poliester jest lepszy niż materiały naturalne?
Oczywiście prace laboratoryjne związane z produkcją poliestru w pewnym stopniu obciążają naturę i nie ulega to żadnej wątpliwości. Jego produkcja jest jednak znacznie mniej inwazyjna, niż pozyskiwanie naturalnych surowców ze źródeł odnawialnych i nieodnawialnych.
Przede wszystkim w produkcji poliestru na potrzeby przemysłu odzieżowego wykorzystuje się wyspecjalizowane i nowoczesne linie, w których kwestia ekologii jest bardzo istotna. Większość z nich zasilana jest energią odnawialną, wygenerowaną przez instalacje fotowoltaiczne lub elektrownie wiatrowe. Produkcja poliestru rozpoczęła się na dobre w latach 30. xx wieku, jednak obecnie nie ma zbyt wiele wspólnego z rozwiązaniami, które wówczas były uznawane za normę. Ponadto intensywna eksploatacja zasobów nieodnawialnych zawsze w pewnym stopniu narusza bezpieczeństwo naszej planety.
Warto wiedzieć, że poliester na swój sposób ogranicza ilość śmieci, gdyż do jego produkcji wykorzystuje się materiały uzyskane poprzez recykling. Włókno poliestrowe pozwala na powtórne wykorzystanie starych ubrań, które w innym przypadku trzeba składować na wysypiskach, gdzie do gleby i atmosfery wydzielają wiele toksycznych związków. Może się zatem okazać, że koszulka sportowa wykonana z poliestru tak naprawdę zawiera w sobie szereg różnych plastikowych odpadków, w tym butelek czy starych części odzieży.
Gdzie wykorzystać materiał poliestrowy?
Poliester jest materiałem niezwykle uniwersalnym – można go wykorzystać w zasadzie wszędzie. Jest sprężysty, zachowuje swoją kolorystykę przez cały okres użytkowania, trudno go zniszczyć i zaplamić na stałe. W efekcie łatwo go utrzymać w czystości. Tym samym sprawdzi się w produkcji:
- odzieży damskiej, dziecięcej oraz męskiej,
- mebli tapicerowanych: sof, narożników, kanap, łóżek czy foteli i puf,
- niektórych akcesoriów i dodatków: krawatów, bielizny czy czapek i szalików,
- bielizny pościelowej – pościeli, prześcieradeł i poszewek,
- akcesoriów outdoorowych, np. wodoodpornych plecaków. W takim przypadku materiał to codura,
- i wielu innych.
Poliester w sporcie
Warto pamiętać, że poliester można wykorzystać jako odzież sportową przeznaczoną do pracy pod dużym obciążeniem. Jest to materiał szczególnie popularny w sporcie zawodowym oraz amatorskim, w którym stawia się na wysoką przewiewność oraz skuteczne odprowadzanie potu ze skóry. Już niewielka domieszka poliestru znacznie poprawia parametry techniczne odzieży. Dzięki temu materiał nie wchłania wilgoci – woda i pot wysychają bezpośrednio z górnej warstwy koszulki czy spodni.
Jak może wyglądać poliester?
Naturalne materiały to nie jest jedyny dobry wybór – włókno poliestrowe jest z reguły podobnym rozwiązaniem, lecz w niektórych przypadkach znacznie lepszym niż np. wełna, bawełna czy len. Jego ogromną zaletą jest nieograniczona ilość splotów i kolorów, dzięki czemu tkaniny poliestrowe mogą być czarne, białe, jak i kolorowe i pokryte w całości różnorodnymi wzorami.
Dzięki temu poliester szeroko wykorzystuje się w produkcji odzieży sportowej, codziennej oraz eleganckiej, jak i do wytwórstwa szczególnie wytrzymałych tkanin obiciowych. Ubrania z domieszką poliestru, w przypadku odzieży sportowej lub codziennej, cechują się znacznie lepszymi parametrami niż bez niego. Z kolei tkaniny tapicerskie są wytrzymałe i odporne na przedwczesne zużycie spowodowane intensywną eksploatacją.
Czy istnieją jakiekolwiek wady poliestru?
Poliester to materiał wdzięczny i przyjemny w użytkowaniu, może mieć jednak kilka wad istotnych z punktu widzenia użytkownika. Przede wszystkim blokuje wymianę cieplną. W efekcie może powodować w niektórych przypadkach uczucie gorąca na skórze, gdyż ciepłe powietrze nie może z niej swobodnie odparować. Ma w tym swój udział niska higroskopijność, która może skutkować również charakterystycznym klejeniem się odzieży do skóry. Takie wady występują jednak głównie w przypadku ubrań niskiej jakości wykonanych ze zbitych materiałów. Eliminuje się je poprzez wykonywanie na powierzchni tkaniny wielu mikroskopijnych dziurek. W efekcie zachowujemy wszystkie zalety materiału poliestru, a likwidujemy wszelkie wady.