Filc tapicerski jest jednym z najstarszych i zarazem także najpopularniejszych surowców używanych w produkcji mebli. Charakteryzuje się wysoką trwałością oraz wieloma praktycznymi właściwościami technicznymi, dzięki którym stanowi podstawę w produkcji mebli tapicerowanych. Materiał ten, na który składa się przede wszystkim naturalna wełna lub poliester i akryl, zachwyca swoją użytecznością, lecz także ceną. Bardzo niski koszt jego nabycia w połączeniu z ciekawymi funkcjami sprawia, że z roku na rok zyskuje na popularności. Do niedawna wykorzystywany głównie do produkcji mebli teraz stanowi podstawę także w przypadku wyrobów niemających z nimi nic wspólnego.
Co to jest filc i do czego służy?
Filc to cienka tkanina wyprodukowana z wełny lub tworzyw sztucznych (bądź ich mieszanki), charakteryzująca się bardzo ciekawymi właściwościami użytkowymi. Mimo że jest dość cienki i z pozoru mało atrakcyjny, to tak naprawdę tylko pozoru. W praktyce, dobrej jakości filc o szerokim zastosowaniu to podstawa współczesnej produkcji różnych produktów. Sprawdzi się doskonale w produkcji:
- kapeluszy i innych nakryć głowy,
- etui na telefony i tablety,
- podkładki pod myszki,
- butów domowych, kapci i pantofli,
- wykładzin,
- izolacji,
- do dekoracji wnętrz,
- i wielu innych.
Najpopularniejszym zastosowaniem filcu jest jednak produkcja mebli tapicerowanych. Surowiec ten dzięki parametrom technicznym sprawdzi się jako skuteczna izolacja pomiędzy sprężynami w siedzisku a materiałem zewnętrznym i wypełnieniem oraz jako obicie płyty meblowej. Użytkowanie mebla z np. twardymi narożnikami nie należy do komfortowych. Filc natomiast jest cienki, nie wpływa na wygląd danego wyrobu, a doskonale chroni przed dyskomfortem. Ponadto wygłusza również dźwięk. To zasługa dużej gęstości, dzięki której zmniejsza natężenie hałasu dochodzącego z pracujących sprężyn.
Zalety filcu tapicerskiego
Wszystkie rodzaje filcu, niezależnie od ich grubości, materiału zastosowanego do produkcji czy gęstości, mają wiele cech szczególnie istotnych w produkcji mebli tapicerowanych. Warto wspomnieć o zaletach takich jak:
- doskonała sprężystość – materiał nie ulega uszkodzeniu w trakcie standardowego użytkowania,
- wysoka izolacyjność – surowiec znakomicie redukuje głuche dźwięki dochodzące z elementów konstrukcyjnych mebla,
- bardzo łatwa obróbka – filc tapicerski jest cienki i łatwo go ciąć standardowymi nożyczkami, ponadto nie rozpruwa się w miejscach cięcia,
- ponadprzeciętna trwałość – uszkodzenie filcu należy do rzadkości. Nie bez powodu wykorzystuje się go w meblach szczególnie narażonych na zużycie np. sofach i łóżkach.
Warto wiedzieć, że wszystkie te zalety mają wszystkie rodzaje filcu tapicerskiego. Co ważne, wybór odpowiedniego wariantu ma bezpośredni wpływ na trwałość danego mebla i jego charakterystykę użytkową. Na rynku znajdziemy wersje z czystej wełny, poliestrowe, akrylowe oraz mieszanki, które z pozoru łączą zalety wszystkich powyższych. Różnica wynika także z powierzchni zewnętrznej. Gładkie i delikatne filce są doskonałym wyborem do scrapbookingu, podczas gdy te twarde i szorstkie – do produkcji mebli i innych akcesoriów.