Jeans w formie znanej nam obecnie początkowo służył wyłącznie do pracy podczas wydobycia złota czy obsługi kolei. Był twardy, wytrzymały i w praktyce niezniszczalny w trakcie wykonywania różnych trudnych, katorżniczych i wielogodzinnych prac bez przerwy. Pod koniec XIX wieku stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem także w innych branżach. W kolejnych latach – około połowy XX wieku – jeans stał się symbolem buntu, odejścia od popularnych wówczas garniturów. Rezultaty przerosły najbardziej wygórowane oczekiwania, a materiał jeansowy stał się jednym z najsławniejszych i najbardziej uniwersalnych. Już po kilku latach nosili go wszyscy.

Jeans – materiał, który zrewolucjonizował cały świat

Jeans to tkanina, bez której świat wyglądałby zupełnie inaczej. Przed spopularyzowaniem się tego materiału wszyscy nosili garnitury i garsonki, działania nastawione na spopularyzowanie tego materiału przyniosły mu niekwestionowane pierwszeństwo w kulturze masowej.

Obecnie w swojej szafie dobre spodnie jeansowe czy kurtki jeansowe ma praktycznie każdy – zarówno młodzi wielbiciele mody, jak i starsi ludzie, którzy odzież traktują wyłącznie jako praktyczne odzienie.

  • Bardzo wysoka trwałość. Proces produkcji tkaniny jeansowej sprawia, że materiał jest niezwykle twardy i sprężysty, dlatego jest w zasadzie całkowicie odporny na większość różnych uszkodzeń. Dobrze znosi pracę fizyczną i odwrotnie – wieloletnie noszenie i pranie w wysokiej temperaturze.
  • Doskonała stylistyka. Jeans to stylowy materiał i bardzo wszechstronny, a jego efektowność jest wynikiem zastosowania nici w dwóch kolorach – osnowa jest barwiona, a wątkowa biała. W rezultacie jeans ma niejednolitą, swobodną strukturę – pod spodem jest biały, a na zewnątrz barwiony. To daje szerokie pole do popisu producentom. Oczywiście nie oznacza to, że na rynku nie znajdziemy wariantów całkowicie farbowanych np. na czerń, szarość, a nawet czerwień czy zieleń.
  • Łatwa obróbka. Jeans to materiał łatwy w obróbce i bardzo wdzięczny, dzięki czemu można go z łatwością wykorzystać do praktycznie wszystkich zastosowań. Łatwo się go szyje i łączy.
  • Doskonała zabawa dla kolekcjonerów. Stare i szczególnie poszukiwane jeansy z długą historią wyprodukowane np. kilkadziesiąt lat temu stanowią nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Nie ma innych ubrań na świecie, które na aukcjach mogą osiągać niebotyczne kwoty tylko ze względu na ich pochodzenie. Jeans jest na tym polu szczególny i w niektórych przypadkach uchodzi za lokatę kapitału.

Jeans – tkanina, która sprawdzi się wszędzie

Jeans to tkanina, której ciężko się oprzeć ze względu na jej niezwykłą stylistykę. Denim jest materiałem bardzo stylowym i swobodnym, dlatego znajdzie zastosowanie przede wszystkim w takich ubraniach jak:

  • damskie i męskie jeansy w fasonach: mom jeans, z wysokim stanem, skinny fit, wide leg oraz straight fit czy bootcut i wiele innych,
  • kurtki typu katana, które są uwielbiane przez starszych i młodszych miłośników mody,
  • swobodne koszule i koszule w kształcie kurtek, które wykorzystuje się jako okrycie wierzchnie,
  • trampki i inne lekkie obuwie letnie,
  • spódnice i sukienki,
  • kapelusze i czapki,
  • fartuchy,
  • rybaczki,
  • szorty,
  • i wiele innych.

Materiał jeansowy wygląda doskonale również w przypadku mebli jako tkanina obiciowa/tapicerska. Niewielu producentów decyduje się jednak na ten krok i to zupełnie bezpodstawie. Tkanina ta jest doskonałym wyborem w przypadku puf, sof czy narożników.

Dlaczego tkanina jeansowa jest aż tak popularna?

Jeans to materiał niezwykle ciekawy, dla którego każdy powinien znaleźć miejsce w swojej szafie. Łatwo go utrzymać w czystości, gdyż nie ulega zniszczeniu w trakcie prania, jak i łatwo go naprawić, gdy zniszczy się na skutek wieloletniego użytkowania. W tej kwestii bardzo mocno przypomina skórę naturalną, którą z reguły zawsze da się naprawić. Nawet wtedy, gdy na jej powierzchni znajdzie się duża i wydatna dziura.

Jeans dobrze dopasowuje się do Twojej sylwetki i może zmienić całą stylizację. Może sprawić, że stanie się intrygująca i nietypowa lub odwrotnie – stonowana, spokojna i raczej delikatna.