Skóra naturalna to materiał luksusowy, piękny i elegancki, który przy odpowiedniej obróbce potrafi zachwycić swoim nietuzinkowym charakterem. Nie bez powodu już na dobre zadomowił się w świecie mody i wyposażenia wnętrz. Jest przy tym również bardzo mocny, wytrzymały i trwały, do zachowania swojej estetyki wymaga jednak pewnych zabiegów pielęgnacyjnych ze strony właściciela. W efekcie może wyglądać doskonale nawet po kilkudziesięciu latach intensywnego użytkowania. W ogólnym obrocie znajdziemy skórę licową, zamszową, nubukową oraz lakierowaną i korygowaną.
Materiał w postaci skóry naturalnej to jeden z niewielu surowców pochodzenia zwierzęcego wykorzystywanego przez ludzkość od zarania dziejów. Pierwsze znane nam artefakty i przedmioty wykonane z tego surowca w profesjonalny sposób pochodzą sprzed 4500 lat z Egiptu. Do tego czasu skórę wykorzystywano raczej w formie ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Teraz skóra naturalna to tkanina popularna, lubiana i szeroko rozpowszechniona, która przyciąga tysiące klientów żadnych luksusu i elegancji.
Czym charakteryzuje się skóra naturalna?
Skórę naturalną od innych materiałów wyróżnia sposób jej pozyskiwania oraz właściwości mechaniczne. Skóry naturalne, ze względu na naturalne pochodzenie oraz duży popyt a niską podaż, zawsze są „w cenie”, w efekcie wykonuje się z nich tylko produkty wysokojakościowe i z półki premium.
W przeciwieństwie do wyrobów sztucznych, jak np. skóra ekologiczna, producent stoi przed bardzo dużymi inwestycjami związanymi z wypasaniem zwierząt, głównie krów, oraz prawidłową opieką nad ich zdrowiem psychicznym i fizycznym. Warto wiedzieć, że już najmniejsze uszkodzenia okrywy skórnej spowodowane np. ostro zakończonym ogrodzeniem, mogą uniemożliwić komercyjne wykorzystanie skóry naturalnej. Tym samym jej piękny wygląd to wypadkowa tego, jak dobrą opieką było darzone dane zwierzę.
Rodzaje i warianty skóry naturalnej
Skóra naturalna to materiał, który występuje w kilku najbardziej rozpowszechnionych wariantach. Każdy z nich ma nieco inny wygląd, lecz także właściwości, przez które jeden jest wykorzystywany do trudnych zadań, a inny wyłącznie do produkcji stylowych, delikatnych akcesoriów.
- Skóra licowa – to najpopularniejszy i najmocniejszy rodzaj skóry na rynku odzieżowym i obiciowym. Jest gładka, na jej powierzchni znajdują się naturalne, charakterystyczne zagięcia oraz ziarno, a dzięki specjalnej obróbce cechuje się nadzwyczajną odpornością na uszkodzenia. Trwałość jest szczególnie widoczna w przypadku naturalnej skóry licowej bydlęcej, którą wybierają producenci odzieży sportowej czy roboczej lub obuwia. Nieco mniejszą trwałością, lecz większą plastycznością, cechuje się skóra pochodzenia jagnięcego i cielęcego.
- Skóra zamszowa – materiał ten powstaje poprzez obróbkę wewnętrznej części skóry, a nie zewnętrznej jak w przypadku skóry licowej. Zamsz ma na swojej powierzchni charakterystyczne krótkie włoski przypominające z wyglądu i dotyku meszek, aksamit lub alcantarę. Ciekawą odmianą skóry zamszowej jest nubuk, który wbrew obiegowej opinii nie powstaje w wyniku obróbki wewnętrznej, a zewnętrznej części skóry – jak w przypadku licowej. Ma bardzo krótkie, wręcz niewidoczne włoski i jest bardzo ekskluzywna, a tym samym także dość kosztowna. Proces jej produkcji jest uznawany za bardzo skomplikowany.
- Skóra korygowana – powstaje wtedy, gdy wzór skóry licowej nie odpowiada oczekiwaniom producenta lub klientów. W efekcie nowy wzór jest „nabijany” na płachtę skóry za pomocą mocnych pras z zainstalowanym szablonem. Można w ten sposób osiągnąć mocno zaznaczone ziarno czy strukturę przypominającą skórę aligatora.
- Skóra lakierowana naturalna – materiał pokryty w całości lakierem bezbarwnym, który nadaje mu bardzo wysoki połysk. W efekcie skórzany portfel czy każdy inny wykonany produkt jest błyszczący i znakomicie odbija światło. Niestety w efekcie skóra może zatrzymywać wilgoć oraz pękać, jest również podatna na zarysowania, dlatego znajdzie zastosowanie głównie w przypadku rzadko eksploatowanej odzieży eleganckiej.
Wyroby skórzane naturalne – trwałość i jakość na pierwszym miejscu
Skóra naturalna to tkanina o wielu obliczach w kwestii stylistyki. Cechuje się jednak również doskonałymi parametrami technicznymi. Skóra naturalna jest:
- odporna na użytkowanie i działanie większości warunków atmosferycznych,
- wymagająca w kwestii dbałości (warto ją odwilżać i impregnować),
- niezwykle atrakcyjna wizualnie,
- ma wspaniały i długo utrzymujący się zapach,
- doskonale przepuszcza wilgoć i zapewnia dobrą wymianę cieplną,
- dostosowuje się do kształtu stopy (w przypadku obuwia),
- jest inwestycją w przyszłość.
Wiele osób na pierwszy rzut oka zauważa zalety skóry ekologicznej, która stanowi zamiennik dla tej naturalnej. Oczywiście tylko w kwestii wyglądu. Materiał ten do złudzenia przypomina skórę naturalną, nie jest jednak przewiewny, szybko ulega zużyciu i z reguły nie jest komfortowy podczas użytkowania. Aby odróżnić wyroby skórzane naturalne od sztucznych, wystarczy powąchać materiał z bliska – skóra ekologiczna pachnie gumą, a skóra – naturalnym zapachem dobrze wyprawionej tkaniny.