Styl patchwork to hit we współczesnej modzie i branży wyposażenia wnętrz. Charakterystyczne i z pozoru niepasujące do siebie skrawki materiału przyciągają coraz więcej klientów ze względu na nieszablonowość tego rozwiązania oraz bardzo ciekawą stylistykę. Styl patchworkowy uznaje się za odejście od tradycjonalizmu na rzecz nietypowych kształtów, lecz jednocześnie z zachowaniem ponadczasowej estetyki. Unikatowość i niepowtarzalność doceniają przede wszystkim wielbiciele rozwiązań, które wyróżniają się na tle innych.

Na czym polega styl patchwork?

Styl patchworkowy oznacza metodę szycia, polegającą na łączeniu ze sobą skrawków materiałów, nawet takich, które z pozoru zupełnie do siebie nie pasują. Co ciekawe, nie wywodzi się z królewskich dworów, a chłopskich chat, stanowił bowiem metodę ponownego wykorzystania znoszonej odzieży, która służyła jako element np. kurtki, spodni czy sukienki. W rezultacie bywało tak, że całe ubrania składały się tak naprawdę z dziesiątek pieczołowicie połączonych ze sobą skrawków materiałów o zupełnie różnym pochodzeniu. Wcale nie musiały to być ubrania.

Ówcześni ubodzy ludzie wykorzystywali do cerowania także bieliznę pościelową, artykuły domowe, a nawet standardową bieliznę oraz ścinki zdobywane przy sklepach bławatnych lub od krawców. Z czasem w stylu patchwork damy z wyższych sfer zauważyły atrakcyjną stylistykę, przez którą wdarł się na salony pod koniec XIX wieku.

Styl patchworkowy – gdzie się sprawdzi najlepiej?

Styl patchwork znakomicie się sprawdzi wszędzie – sam w sobie stanowi zawsze ciekawy kontrast i nietypową odskocznię od znanych dotychczas materiałów. Z tego względu warto go zastosować jako:

  • Kontrast styl patchworkowy jest nietuzinkowy i z tego względu sprawdzi się najlepiej w domach zaaranżowanych przez artystyczne dusze.
  • Nawiązanie do innych elementów – w stylu patchworkowym co prawda chodzi o to, aby zastosować tylko jeden element w całym domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby odważniejsi postawili na jeszcze ciekawszą aranżację. W pomieszczeniach eklektycznych znakomicie wygląda styl patchwork w kilku wariantach, np. ciemny na kanapie, a jasny na fotelu. Warto jednak wiedzieć, że to dość wymagające rozwiązanie. W efekcie niewiele osób się na to decyduje.
  • Niewielki dodatek – styl ten doskonale się wpisuje w obecne trendy jako niewielki akcent i stylistyczny dodatek. Warto go zastosować np. jako obicie małej poduszki lub zagłówka – nie trzeba od razu materiału patchworkowego wykorzystać na całe narożniki czy fotele. To także znakomite rozwiązanie dla niezdecydowanych. Za pomocą małych akcesoriów można zaprzyjaźnić się z tym stylem i w późniejszym czasie zrealizować na jego podstawie odważniejsze aranżacje w stylu rustykalnym.

Styl patchwork – ciekawa i niespotykana aranżacja łazienki

Aranżacja łazienki to największy problem dla większości z nas. Warto zainteresować się jej wystrojem i zastosować nieregularne, nietypowe płytki patchworkowe, które z pewnością podkreślą naszą chęć do stworzenia nieszablonowych rozwiązań. Na rynku znajdziemy setki wzorów, dzięki czemu z wyborem tego odpowiedniego nikt nie powinien mieć problemu.

Płytki patchwork mogą być kolorowe i oparte na zupełnie nietypowych kształtach, jak i dość spokojne i stonowane, np. czarno-białe lub szare. Warto je zastosować tylko na jednej powierzchni. W łazience, która zazwyczaj jest dość mała, a często także ciemna (bez okna), przesycenie wzorami będzie bardzo mocno rzucać się w oczy. Ponadto zmiana tego stanu rzeczy może oznaczać kolejny remont. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie stylu patchwork wyłącznie na podłogę, na otoczenie prysznica i wanny lub na ścianę wejściową.

Czy warto postawić na styl patchworkowy?

Styl patchworkowy jest bardzo różnorodny, a tym samym także niespotykany. Różne sposoby łączenia ze sobą materiałów lub płytek, nietypowe kolory i nieszablonowe rozwiązania stylistyczne sprawiają, że wszystkie kompozycje są na swój sposób unikatowe. Warto go wykorzystać w domowych pomieszczeniach. Początkowo jako niewielki akcent kolorystyczny, np. na pufie bądź na ścianie w łazience, a później wybrać pasującą kanapę i fotel.