Gąbka tapicerska, znana w środowisku jako pianka, ma fundamentalny wpływ na wszystkie parametry użytkowe danego mebla. Wypełnia się nimi całe meble, w tym obicia, podłokietniki czy siedziska i elementy montażowe, dlatego wybór odpowiedniego wariantu jest kluczowy. Za pomocą pianki tapicerskiej można poprawić parametry użytkowe danego mebla lub odwrotnie – pogorszyć je i sprawić, że mebel stanie się wyeksploatowany już po kilku tygodniach.

Czym charakteryzuje się gąbka tapicerska?

Piankę tapicerską szeroko wykorzystuje się w produkcji mebli. Jest wszechstronna, niezwykle wytrzymała (jeśli została optymalnie dobrana do konstrukcji) i nadaje ostateczny kształt wszystkim elementom tapicerki. Gąbkę tapicerską można wykorzystać do produkcji:

  • mebli ogrodowych,
  • mebli domowych i wypoczynkowych,
  • tapicerki samochodowej,
  • i wielu innych.

Z reguły gąbka tapicerska ma kształt arkusza zwiniętego w rulon, producenci pianki oferują także w wielu innych formach, w tym w całych blokach, klinach oraz kształtkach o różnej konstrukcji. Można również wybrać dowolny rozmiar w zależności od możliwości produkcyjnych danej firmy.

Pianka tapicerska – rodzaje i warianty

Dobrej jakości pianka tapicerska doskonale nadaje się we wszystkich aplikacjach, kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego wariantu.

  • Pianka RF jest trudnopalna, gdyż w procesie jej produkcji uczestniczą składniki ograniczające łatwość zapalenia się materiału oraz rozprzestrzenienie się ognia,
  • Pianka T jest standardowa i uniwersalna, dobrze sprawdzi się w większości zastosowań. Jej produkcja jest także stosunkowo prosta, a tym samym gotowa pianka nie jest zbyt kosztowna.
  • Pianka HR jest wysokoelastyczna. Zapewnia ponadprzeciętny komfort użytkowania, a dzięki dużej wytrzymałości w zasadzie nie zmienia się w trakcie eksploatacji.

Pianki tapicerskie – jakie parametry są najważniejsze?

Zdecydowanie najważniejsza jest gęstość gąbki tapicerskiej – im wyższa, tym lepsze parametry użytkowe, lecz także większa twardość. W rezultacie grubszą piankę o wyższej gęstości wykorzystuje się na siedziska, a te o mniejszej gęstości np. do produkcji zagłówków czy podłokietników. Parametr ten określa się jako kg/m3.