Kształtki piankowe, znane także jako formatki, są niezbędnym dodatkiem umożliwiającym błyskawiczną produkcję mebli. Służą do ich wyrobu oraz nadania im oczekiwanego kształtu, dlatego bez kształtek zrealizowanie nawet najprostszych pomysłów nie jest możliwe.

Do produkcji mebli najczęściej wykorzystuje się materiał znany jako pianka poliuretanowa. Jest miękka, bardzo lekka i łatwa w obróbce, a przy tym także niezwykle tania w wyrobie. W efekcie kształtowanie za ich pomocą gotowych mebli nie podnosi znacząco ich ceny końcowej. Pianka różni się między innymi gęstością. Lżejsza sprawdzi się doskonale do wypełnienia oparć i podłokietników, a ta cięższa do produkcji materacy i elementów sprężynowych.

Kształtki piankowe – cechy i budowa

Kształtki piankowe występują w wielu wariantach. Najczęściej spotykamy standardowe wałki oraz półwałki, którymi można nadać pożądany kształt konstrukcji i zabezpieczyć newralgiczne miejsca ulegające najszybszemu zużyciu. Poszczególne modele różnią się długością oraz średnicą, dzięki czemu można z łatwością znaleźć wariant odpowiedni do oczekiwań producenta.

W wyrobie mebli tapicerowanych nieodzowne okażą się także całe pianki tapicerskie w formie płaskich arkuszy nawiniętych na rolkę. Poszczególne warianty różnią się wielkością – w tym szerokością i długością, lecz także grubością, która wpływa zarówno na ostateczną cenę, jak i sposób zastosowania.

Cechy techniczne kształtek piankowych

Bez formatek (kształtek piankowych) wykonanie nawet najbardziej podstawowych mebli tapicerowanych jest w zasadzie zupełnie niemożliwe. Należy jednak wybrać odpowiedni wariant dostosowany do rodzaju konkretnego produktu. Na rynku znajdziemy warianty standardowe, które sprawdzą się znakomicie w każdym przypadku, jak i te bardziej specjalistyczne. Warto wyróżnić wśród nich warianty wysokoelastyczne, które bardzo szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu oraz modele trudnopalne, przeznaczone do miejsc użytku publicznego lub w obiektach firmowych. Warto również przejrzeć zalety pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do kształtu ciała i ma w zasadzie zerową odbojność.