Welur to materiał o niespotykanej estetyce, który z roku na rok zyskuje na popularności w firmowych obiektach i prywatnych domach. Z grupy tkanin pluszowych wyróżnia się miłą w dotyku strukturą, a na jego zewnętrznej powierzchni znajdziemy charakterystyczny meszek. Najbardziej zachwyca jednak stylistka. Lekko połyskująca struktura w połączeniu z niewielkimi włoskami, które zmieniają swoje położenie pod wpływem dotyku, sprawiają, że materiał welurowy nie da się o sobie zapomnieć. To jednak tylko jedna z wielu zalet, dzięki którym welur stanowi podstawowy wybór w domach zaaranżowanych i klasycznie, i nowocześnie.

Welur – tkanina, która zachwyca wyglądem

Welur to wysoce elastyczny materiał pokryty z zewnątrz krótkim meszkiem, który jest miły i przyjemny w dotyku. W efekcie charakteryzuje go piękny połysk, który wynika z różnego ustawienia włosków. Tworzy ciekawą i atrakcyjną aranżację wszędzie tam, gdzie zdecydujemy się go zastosować. Wśród zalet materiału weluru warto wymienić te, będące kluczem do jego popularności.

  • Atrakcyjną stylistykawelur to tkanina występująca w różnych kolorach, która wyróżnia się od innych materiałów obiciowych przede wszystkim wyraźnie zaznaczonym połyskiem. Do niedawna z tego względu wykorzystywano go głównie w dworkach i w pałacach królewskich, teraz jednak z jego zalet może skorzystać dosłownie każdy.
  • Łatwość aranżacjiwelur bardzo dobrze się łączy z innymi materiałami oraz elementami wyposażenia domowego. Jest bowiem dość ciężki wizualnie i w efekcie wyznacza główny nurt stylistyczny w danym mieszkaniu. W efekcie może sprawić, że każde wnętrze stanie się namiastką pałacowego salonu.
  • Ogromna ilość kolorówwelur występuje w wielu różnych barwach, dzięki czemu można dopasować obicie do swojej ulubionej aranżacji. Dużą popularnością cieszy się czerń, która znakomicie odbija światło i zwraca na siebie mnóstwo uwagi. Pięknie wygląda również szarość i beż. Największe zalety tego materiału widać jednak po barwach szczególnie intensywnych, takich jak róż, czerwień, królewski granat czy błękit.
  • Wysoka ekskluzywnośćmateriał welurowy nie bez powodu uznaje się za królewski. Zwraca na siebie mnóstwo uwagi, nawiązuje do królewskiego stylu i zawsze znajduje się w samym centrum aranżacji. Z tego względu stanowi znakomity zamiennik dla skóry naturalnej, która jest znacznie mniej przyjemna w dotyku, nagrzewa się w słońcu i wychładza zimą.

Gdzie sprawdzi się materiał welur?

Welur to tkanina unikatowa nie tylko ze względu na nietuzinkowy wygląd, lecz także ponadprzeciętne parametry techniczne. Charakterystyczny meszek powstaje na skutek zastosowania do nitki osnowy dodatkowych nitek runowych w formie pętelek. Takie rozwiązanie charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, dzięki której można materiał zastosować w zasadzie wszędzie.

Nowoczesne i klasyczne zasłony welurowe

Dzięki niewielkiej grubości materiału oraz zastosowaniu współczesnych włókien bawełnianych welur znakomicie się sprawdzi jako materiał używany na zasłonach. W stosunku do innych materiałów stanowi prawdziwe odkrycie w aranżacji wnętrz i sięgają po nie wszyscy pasjonaci pięknego stylu we własnym domu.

Zasłony są wizualnie ciężkie i masywne, nie pachną już jednak zamierzchłą przeszłością, a najprawdziwszą klasyką. Sprawdzą się doskonale wszędzie tam, gdzie chcemy nieco obciążyć i przytłoczyć nasze wnętrze wprowadzając do niego nutkę pałacowego stylu. Warto jednak wiedzieć, że welur stanowiący odmianę pluszu dość mocno przysłania światło. W efekcie sprawdzi się doskonale w sypialni.

Welur – materiał obiciowy na meble

Wytworna elegancja to termin, którym opisuje się z reguły wyłącznie meble pokryte skórą naturalną. W praktyce jednak jej wysoka cena oraz niezbyt dobre właściwości techniczne nie zawsze okazują się dobrym wyborem. Skóra naturalna może grzać się latem i przesadnie schładzać się zimą. W efekcie praktyczne nigdy siadanie na niej nie daje uczucia natychmiastowej wygody.

Welury, które stanowią odmianę pluszu, mają zupełnie inną charakterystykę. Są przede wszystkim miłe w dotyku niezależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu sprawdzą się perfekcyjnie na meblach wypoczynkowych, szczególnie przy wysokiej gramaturze. Welur na dodatek pięknie prezentuje się w małometrażowych przestrzeniach dzięki lekko połyskującej strukturze, choć mogłoby się wydawać, że jest zupełnie odwrotnie. Obicie mebli wykonane z puszystej okrywy nie ma sobie równych. Nadaje wnętrzu charakteru i doskonale sprawdzi się w stylu glamour. Tkaninę welurową warto zastosować w swoim własnym domu na:

  • kanapę,
  • sofę,
  • narożnik,
  • wygodny fotel wypoczynkowy,
  • szezlong,
  • pufy.

Należy jednak odpowiedzialnie wybrać kolor, który ma decydujący wpływ na ostateczny rezultat naszych działań. Wyróżniamy dwie „szkoły”, mówiące o tym, jaką barwę weluru wybrać na swoje meble.

  • Stwórz kontrast. Meble obite welurem znakomicie się sprawdzą jako jedyny element kontrastowy w całym pomieszczeniu. Dla przykładu granat, czerwień czy błękit sprawdzą się doskonale w mieszkaniu zaaranżowanym w stylu minimalistycznym opartym na bieli i odcieniach szarości, a czerń – w jasnych i mocno oświetlonych, kolorowych pomieszczeniach. Warto jednak znać umiar. Kontrast powinien być tylko jeden i to on musi przyciągać wzrok.
  • Dopełnij przestrzeń. Welurowe meble mogą również dopełniać jedną myśl stylistyczną. Dla przykładu w pomieszczeniu zaaranżowanym po królewsku i z dużą ilością granatu warto postawić na kobaltową lub szmaragdową sofę – dopełni przestrzeń, lecz jej nie przytłoczy. Podobnie w przypadku, gdy nasze mieszkanie zostało zaaranżowane w stylu skandynawskim. Wówczas dobrze sprawdzi się sofa w kolorze beżu, nawiązującym np. do drewnianych dodatków.

Welur tapicerski – dekoracyjne poduszki

Tkanina welurowa nie służy wyłącznie do obicia mebli czy produkcji zasłon – można ją przemycić do swoich pomieszczeń także w formie niewielkich dodatków. Welur wygląda idealnie na poduszkach w każdym rozmiarze. Wystarczy rzucić jedną z nich na swój ulubiony fotel, a kilka nieregularnie rozrzucić na narożniku.

Welur pikowany – lusus na pierwszym miejscu

Welurowe meble znajdą szerokie zastosowanie i wszędzie staną się prawdziwym symbolem luksusu. Nic nie świadczy o zbytku i przepychu tak mocno, jak pikowany welur. Charakterystyczne pikowanie w romby już na dobre zadomowiło się w branży aranżacji wnętrz i fakt ten nie powinien nikogo dziwić. Atrakcyjne zagłębienia i trójwymiarowa stylistyka nie ma sobie równych. Pikowana tkanina welurowa sprawdzi się doskonale dosłownie wszędzie.

Welurowe tkaniny obiciowe – zalety

Tkaniny z okrywą runową mają wiele zalet, dzięki którym stanowią doskonały wybór. Wszystkie atuty widać już na pierwszy rzut oka.

  • Wysoka wytrzymałośćtkanina welurowa jest w pełni odporna na praktycznie wszystkie standardowe uszkodzenia. Dobrze znosi częste siadanie i wstawanie, ocieranie odzieżą o jej powierzchnię oraz jej okazjonalne czyszczenie z nagromadzonych zanieczyszczeń. Z pozoru welur to materiał delikatny, w praktyce jest zgoła odwrotnie, dlatego doskonale się sprawdzi także w pokojach dziecięcych.
  • Odporność na rozciąganie i rozerwanie. Welur jest bardzo mocną tkaniną, która rzadko ulega rozerwaniu czy przetarciu. Dzięki temu, że jest bardzo sprężysta, nie powstają na niej zagniecenia charakterystyczne dla wielu innych materiałów. Ponadto welur szybko schnie.
  • Są odporne na kocie pazury. Niektóre welury można stosować także w domach zamieszkiwanych przez mruczki. Ostrzenie pazurów np. na skórze naturalnej lub sztucznej czy też na delikatnych splotach może oznaczać ich bezpowrotne zniszczenie. Welur jest zbity i masywny, w efekcie na jego powierzchni powstają najwyżej marginalne ślady kocich przyzwyczajeń.

Jak czyścić i impregnować tkaniny obiciowe?

Welur to tkanina odporna i wytrzymała, wymaga jednak pewnych działań.

  • Nie zwlekaj! Każdą plamkę lub zabrudzenia warto usuwać z jego powierzchni tak szybko, jak to możliwe. W ten sposób unikniemy wniknięcia brudu w głębsze rejony materiału.
  • Welur warto jak najczęściej odkurzać, najlepiej w chwili odkurzania całego mieszkania. Usuniesz w ten sposób drobinki kurzu czy piasku.
  • Do czyszczenia standardowych zanieczyszczeń, np. warstwy kurzu, warto wykorzystać miękką ściereczkę nawilżoną wodą.
  • Do czyszczenia większych zabrudzeń należy wykorzystać specjalistyczne środki przeznaczone wyłącznie do tego materiału.

W razie jakichkolwiek kłopotów z usunięciem plamy z weluru warto zapytać producenta o polecane preparaty. Niektórzy mają w swojej ofercie specjalne specyfiki, które umożliwiają usunięcie nawet najbardziej uciążliwych plam. Również takich, które wydają się nie do usunięcia.

Czym różni się welwet, aksamit i welur?

Welur to przedstawiciel tkanin pluszowych, który bywa mylony z aksamitem i welwetem. Tak naprawdę te trzy materiały różni wiele cech technicznych.

Welur opisywany na tej podstronie wykonuje się z nitek osnowy, ma krótki, niezwykle miły w dotyku meszek. Aksamit z kolei wytwarza się, wprowadzając w materiał nitki runowe. Welwet zaś ma najdłuższe włosie, a jego produkcja polega na wyciągnięciu nitek wątkowych nad osnowę.