Pikowanie ultradźwiękowe to proces łączenia ze sobą dwóch warstw tkaniny i ociepliny za pomocą specjalistycznej maszyny. Pozwala na uzyskanie idealnie równych połączeń i fantazyjnych wzorów pikowania. Może być stosowane do różnych rodzajów tkanin, a także eko skóry.

Pikowanie ultradźwiękowe polega na odkształceniu struktury materiału określonym wzorem. Jednocześnie łączy ono trwale warstwy materiały przez docisk. Jest to proces trwały, który odbywa się bez użycia igieł, nici i kleju. Przepikowany w ten sposób materiał jest idealnie jednolity, a przy tym wytrzymały, szczelny i elegancko wykończony.

Metodę tą można stosować przy łączeniu tkanin o zawartości włókien sztucznych powyżej 65%. Doskonale sprawdza się przy takich materiałach jak poliester, poliamid, polietylen i poliwęglan.

Zalety pikowania ultradźwiękowego

Pikowanie ultradźwiękowe jest trwalsze niż konwencjonalne, niciowe łącznie materiałów. Ma to duże znaczenie przy zespalaniu materiałów wodoodpornych, które wymagają szczelności. Proces ten przebiega bez użycia igieł, więc w tkaninie nie pojawią się niewielkie dziurki, które mogłyby obniżyć wodoodporność tkaniny.

Niewątpliwą zaletą jest także estetyka tego typu połączeń. Technologia jest całkowicie zautomatyzowana, dlatego też możemy liczyć na idealny wzór pikowania, bez przesunięć i zmarszczeń.

Jest to także technologia ekologiczna, ponieważ nie wykorzystuje do łączenia tkanin żadnych klejów. Proces przebiega sprawnie i jest niedrogi.

Na czym polega pikowanie ultradźwiękowe?

Pikowanie znano już w starożytności. Metoda łączenia dwóch tkanin, pomiędzy którymi znajduje się warstwa ocieplająca, pozwala na estetyczne, równomierne i stabilne rozłożenie watoliny, owaty lub cienkiej gąbki. Szwy, którymi łączy się tkaniny, tworzą z kolei wzór, który sprawia, że tzw. pikówka jest tkaniną o dużych walorach estetycznych. Tradycyjne pikowanie wykonywane jest za pomocą maszyn krawieckich. W tej chwili jednak jest ono wypierane przez pikowanie ultradźwiękowe, która wykorzystuje do łączenia tkanin drgania wysokiej częstotliwości. Technologia ultradźwiękowa pozwala na jednoczesne łączenie tkanin i wtłaczanie dowolnych wzorów w materiał tekstylny.

W procesie pikowania ultradźwiękowego drgania wysokiej częstotliwości wykorzystywane są do rozgrzania materiału. Następnie za pomocą silnego docisku łączy się poszczególne warstwy materiału.

Jego zaletą jest to, że nie narusza ono struktury tkaniny, ponieważ w procesie nie są wykorzystywane igły. Podczas pikowania ultradźwiękowego stosowane są specjalne wałki ze wzorami, dzięki którym możemy uzyskać całą gamę wzorów – od rombów, przez heksagony, aż po kwiaty.

Zastosowanie materiałów pikowanych ultradźwiękowo

Jedyną wadą tej technologii jest to, że nie może być stosowana w przypadku materiałów, które mają zawartość włókien syntetycznych poniżej 65%. Gama tkanin z taką ilością włókien sztucznych pozwala jednak na szerokie wykorzystanie materiałów pikowanych ultradźwiękowo.

Sprawdzają się one przede wszystkim w przemyśle tapicerskim, gdzie trwałe połączenia są niezwykle istotne. Można nimi obijać fotele, kanapy, szyć z nich poduszki i siedziska. Z uwagi na fakt, że pikować ultradźwiękowo można ekoskórę, często jest to rozwiązanie wykorzystywane przy produkcji torebek, kosmetyczek i walizek. Materiały pikowane ultradźwiękami możemy znaleźć także w formie narzut na łóżko, elementów materaców oraz bardziej przestrzennych form, takich jak np. kosze na zabawki dla dzieci.

Materiał pikowany w ten sposób najprościej jest po prostu kupić w sklepie z tkaninami. Jeśli jednak mamy swój materiał, który spełnia kryteria zawartości włókien syntetycznych i chcemy nadać mu wzór, można po prostu zlecić usługę pikowania ultradźwiękowego.

Pikowanie wykonane w ten sposób jest trwałe, bo takich połączeń nie da się rozpruć. Nie mają najmniejszej dziurki, dzięki czemu struktura tkaniny nie zostaje naruszona w żaden sposób.