Pikowanie mebli to jeden ze sposobów na uatrakcyjnienie ich wyglądu. Ma ono długą tradycję i jest wciąż powracającym trendem w przemyśle meblarskim. Może występować w różnych odsłonach i z powodzeniem dodawać urody wyposażeniu wnętrz.

Jest to specyficzny sposób przeszywania tkanin w ozdobny sposób. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa „piqué”, które dosłownie oznacza ukłucie. Pikowanie mebli może przyjmować różne wzory, wśród których królują romby, kwadraty i trójkąty. Bardzo często pojawiającym się przy pikowaniu elementem ozdobnym są guziki, a zgodnie z aktualną modą – także kryształy.

Które meble najczęściej poddawane są pikowaniu?

Praktycznie każdy mebel tapicerowany może być ozdobiony dekoracyjnymi pikowaniami. Najczęściej są to sofy, krzesła, kanapy, fotele oraz różnego rodzaju siedziska, na przykład takie, które są elementem wyposażenia przedpokoju.

Najsłynniejszym przykładem mebla pikowanego jest sofa Chesterfield. Nazwa tego mebla z charakterystycznie pikowanym oparciem i podłokietnikami weszła do użycia już na początku XIX wieku. Nazwa pochodzi od mebla, którego stworzenie zlecił Philip Dormer Stanhope, hrabia Chesterfield żyjący w latach 1694-1773. Kanapa ta posiadała skórzaną tapicerkę i charakterystyczne, bardzo głębokie pikowania. Wzór okazał się ponadczasowy i jest inspiracją do urządzania wnętrz już trzeci wiek z rzędu.

Choć klasyczne chesterfieldy były skórzane, dziś możemy spotkać ich różne odmiany. Szczególną popularnością cieszą się meble pikowane z weluru. Chesterfield przestał być już synonimem sofy, bo w tym stylu z powodzeniem tworzy się także krzesła oraz fotele.

Jakie meble nadają się do pikowania?

Pikowanie mebli dotyczy elementów tapicerowanych. Nie każdy z nich będzie jednak odpowiedni do zaimplementowania tego rodzaju dekoracji. Konieczne jest obłożenie dość grubą gąbką, tak aby po zrobieniu przeszyć mebel ozdobiły charakterystyczne wgłębienia, które tworzą urodziwe “poduszeczki”. Niezwykle istotna jest także tkanina, która po pikowaniu będzie układała się we właściwy sposób. Meble pikowane są obijane miękkimi i elastycznymi tkaninami. Nie każdy materiał się do tego nada, np. grube skóry nie są odpowiednimi obiciami do mebli pikowanych. Jeśli chcemy postawić na ten naturalny i wytrzymały materiał, konieczny będzie wybór miękkiej, plastycznej skóry, np. semianiliny. Wśród tkanin syntetycznych i sztucznych pole do popisu jest zdecydowanie szersze, a największą popularność zyskują miękkie tkaniny aksamitne i welurowe.

Guziki w meblach tapicerowanych

Charakterystycznym dla przemysłu meblowego zabiegiem jest wszywanie guzików w miejsce przeszycia pikującego. Najczęściej są to tzw. guziki obciągane, czyli powleczone tkaniną. Co do zasady, najczęściej używane są guziki z takiego samego materiału jak tapicerowany mebel, chociaż w meblach designerskich można spotkać się z kontrastowymi propozycjami. Ostatnio dość modne stało się zastępowanie guzików nawiercanymi kryształkami. Tego typu ozdoba jest charakterystyczna dla mebli w stylu glamour, inspirowanych życiem gwiazd złotej epoki Hollywood. W zestawieniu z wysokiej jakości welurem otrzymujemy meble, które są synonimem przepychu i luksusu.

Do jakich wnętrz pasują meble pikowane?

Meble pikowane mają dość specyficzne wzornictwo, które dość mocno akcentuje obecność mebla w pomieszczeniu. Nie przeszkadza to w tworzeniu naprawdę ciekawych aranżacji wnętrz z ich użyciem w różnych stylach. Odpowiednie zestawienie elementów sprawia, że zarówno wnętrze klasyczne, w stylu glamour, jak i minimalistyczne może z powodzeniem zdobyć pikowany mebel. Wszystko zależy od tego, jak zestawimy kolorystykę, samą formę mebla z dodatkami i pozostałymi elementami wystroju danego pomieszczenia.

Co ciekawe, pikowania były niezwykle modne w czasach PRL i to w mocnym zestawieniu z wzorzystymi, kwiecistymi materiałami. Do wnętrz klasycznych pasować będą charakterystyczne chesterfieldy ze skórzanym obiciem. Minimaliści mogą postawić na kolor i przeszycia bez guzików, które często przełamują bryłę w meblach nowoczesnych. Nie można zapomnieć o stylu glamour, gdzie pikowana, welurowa sofa o głębokim odcieniu ze złotymi lub kryształowymi dodatkami jest wręcz wyznacznikiem stylu.