Przeszycia to, obok pikowania, najpopularniejszy sposób na udekorowanie mebli tapicerowanych. Charakterystyczne przeciągnięcia nici przez materiał, nadają im niepowtarzalnego charakteru i sprawiają, że mebel jest nie tylko praktyczny, ale i piękny.
Odpowiedni dobór nici sprawia, że przeszycie może być bardzo delikatnym akcentem podkreślającym kunszt tapicera lub mocnym elementem, który zwraca na siebie uwagę.
Istnieją różne rodzaje przeszyć, które za zadanie mają nie tylko ozdobienie mebla tapicerowanego, ale i jego wzmocnienie.
Przeszycie – prosty sposób na ozdobienie mebli
Przeszycia to różnego rodzaju ściegi, które są widoczne na tapicerce mebla. Dzięki oryginalnej formie są w stanie całkowicie zmienić wygląd i charakter mebli. Głównie stosuje się je w nowoczesnych, minimalistycznych tapicerkach. Zazwyczaj przyjmują formę pasów w orientacji pionowej lub poziomej, a w bardziej awangardowych formach trójkątów lub nawet nieregularnych kształtów.
Najczęściej spotykanymi przeszyciami meblowymi są ściegi linearne, jednak na meblach można znaleźć także m.in. ściegi zygzakowe, krzyżykowe i jodełkowe. Przeszycia dekoracyjne najczęściej mają także funkcję wzmacniającą meble i pojawiają się w miejscach, w których tkaniny są łączone. Możemy je najczęściej spotkać na kantach oparć i siedzisk, a także na łączeniach takich elementów, jak: zagłówki i podłokietniki.
Przeszycia zazwyczaj są wykonywane maszynowo, choć tradycyjne metody tapicerskie to także różne rodzaje ściegów ręcznych, w tym ozdobnych przeszyć. Do takich przeszyć należą m.in. ścieg krzyżowy, w którym brzegi zszywanych materiałów stykają się ze sobą czołowo. Jest on stosowany w miejscach, gdzie szycie może być widoczne. Do szycia ściegiem krzyżowym, używa się igły prostej i mocnej nici – szpagatu.
Tkaniny idealne do tworzenia mebli z przeszyciem
Ponieważ przeszycia zazwyczaj tworzą niewielkie wypukłości (nie tak widoczne jak w przypadku pikowania, gdzie tkanina jest przeszywana z ociepliną lub gąbką), idealnymi materiałami, które nadają się do tworzenia tego typu mebli są tkaniny elastyczne i miękko układające się. Zaliczają się do nich przede wszystkim welury i miękkie szenile, a także delikatne skóry. Elastyczność tkaniny sprawia, że przeszyty materiał w naturalny sposób układa się w estetyczny wzór, nie tworząc nieestetycznych zagięć i zmarszczeń. Materiałami, które niekoniecznie nadają się do projektów mebli z przeszyciami są sztywne poliestry oraz grube skóry.
Jakie meble z przeszyciami są najpopularniejsze?
Zdecydowanie najczęściej występującym meblem tapicerowanym z przeszyciami są krzesła. Ma to swój wymiar praktyczny, ponieważ przy przeszyciach nie tworzą się tak duże wgłębienia jak przy pikowaniu i nie są stosowane guziki. Dzięki temu oparcie jest dość gładkie i można z niego wygodnie korzystać, bez nieprzyjemnego uczucia wbijania się w plecy elementu dekoracyjnego mebla.
Aktualnie jednak mebli z przeszyciami jest coraz więcej. Bardzo dużą popularność zyskują tapicerowane wezgłowia do łóżek kontynentalnych. W wersji minimalistycznej zdecydowanie lepiej prezentują się one z przeszyciami niż w wersji pikowanej.
W jakich wnętrzach sprawdzą się meble z przeszyciami?
Przeszycia w meblach sprawdzają się w wielu rodzajach wnętrz. Nie ma jednego charakterystycznego stylu, do których ten element dekoracyjny byłby przypisany. Aktualnie triumfy święcą we wnętrzach minimalistycznych, gdzie bardzo często dominantą wnętrza są meble tapicerowane w kontrastowych kolorach, takich jak cytrynowa żółć, żywy haber lub jasna czerwień. Przeszycia podkreślają ich solidny charakter, a także dodają meblom luksusowego charakteru.
Charakterystyczne ściegi można znaleźć także w meblach skandynawskich, na przykład w bardzo popularnych fotelach-uszakach. Są one także częstym elementem mniejszych form tapicerskich, takich jak poduchy i wałki. Jest to prosty sposób na ożywienie wnętrza, który nie wymaga wymiany całej tapicerki.