Olefin to tkanina, która zyskuje na popularności. Nowoczesne włókno spełnia wszelkie warunki, aby stać się w przyszłości popularnym materiałem do zastosowania zewnętrznego.
Odporny na wodę i słońce materiał ma bardzo ciekawą historię, z Nagrodą Nobla w tle. Jego wynalezienie było przełomowe, a znalazł zastosowanie nie tylko w przemyśle meblowym, ale i budownictwie oraz motoryzacji.
Trochę chemii na początek – czym jest olefin?
Olefiny to organiczne związki chemiczne z grupy węglowodorów nienasyconych. Występuje w nich jedno lub więcej podwójnych wiązań chemicznych między atomami węgla. Olefiny mogą mieć budowę niecykliczną (alkeny, polieny) lub cykliczną (cykloalkeny, cyklopolieny).
Włókno olefinowe to z kolei włókno syntetyczne wykonane z poliolefiny. Produkuje się je z polipropylenu lub polietylenu. Tkaninę olefinową po raz pierwszy wyprodukowano we Włoszech. Giulio Natta w 1957 roku odkrył włókna olefinowe nadające się do wielu zastosowań tekstylnych. Opracował metodę przekształcania poliolefin we włókna przy użyciu tytanu jako katalizatora. Wraz ze swoim partnerem naukowym Karlem Ziegler otrzymali za to odkrycie w 1963 roku Nagrodę Nobla. Metatezę olefin uznaje się za jedną z najważniejszych reakcji chemicznych odkrytych w XX w. W oparciu o tę reakcję można otrzymać szereg istotnych dla skali przemysłowej produktów, o wszechstronnym zastosowaniu.
Olefin – tkanina syntetyczna przyjazna dla środowiska
Co bardzo ciekawe, produkcja tkaniny olefinowej jest przyjazna dla środowiska. Proces produkcyjny tej syntetycznej tkaniny generuje bardzo mało odpadów, a włókno nadaje się w 100% do recyklingu: może być ponownie wytłaczane w nową przędzę do dziesięciu razy.
Zakłady produkujące tkaniny olefinowe bez trudu spełniają najwyższe standardy niskiej emisji lotnych związków organicznych (znanych również jako LZO). Warto wiedzieć, że jest to zanieczyszczenie, które ma obok smogu największy wpływ na jakość powietrza.
Cechy tkaniny olefinowej
Olefin jest miękką, lekką tkaniną nadającą się do użytku na zewnątrz. Jej wyrafinowany wygląd sprawia jednak, że jest atrakcyjną tkaniną do zastosowania zarówno w projektach wewnętrznych i zewnętrznych. Olefin ma rwały kolor i jest zarazem odporny na plamy. Nadaje się do szerokiej gamy zastosowań. Tkanina z włókna olefinowego może być produkowana w ogromnej gamie splotów, faktur, kolorów i nadruków.
Olefin to ma wyjątkowe właściwości, jeśli chodzi o kontakt z wodą. Nie wchłania wilgoci i bardzo szybko schnie. Właśnie dlatego doskonale sprawdza się jako tkanina ogrodowa. Nawet po przejściu ulewy poduszki lub tapicerka błyskawicznie wysychają. Olefin odprowadza również wilgoć i pot, dzięki czemu nie będziesz się kleić do krzesła w upalne letnie dni. Co ważne, tkaniny olefinowe nie blakną na słońcu. Możesz mieć pewność, że poduchy w nasyconych kolorach będą cieszyły latami swoim wyglądem. Co bardzo istotne – w przeciwieństwie do większości tkanin przeznaczonych do użytku zewnętrznego, olefin nie jest w żaden sposób impregnowany. Same właściwości włókna są wodoodporne, a dzięki odpowiedniemu splotowi uzyskuje się doskonałą tkaninę outdoorową. W kontakcie z wodą lub inną cieczą nie wsiąka ona, a tworzy kropelki, które spływają po jej powierzchni.
Zastosowanie tkaniny olefinowej
Olefin doskonale nadaje się jako pokrycie mebli ogrodowych. Wytrzymałość tej tkaniny na warunki zewnętrzne sprawia, że jest to materiał wykorzystywany do obszywania poduch, produkcji markiz, parasoli i zasłon tarasowych. Można także wykorzystać go w pomieszczeniach, ponieważ jest to tkanina miła w dotyku. Ponieważ jest dość odporna także na ścieranie, można z niej szyć worki i pufy do wypełniania granulatem styropianowym.
Tkanina olefinowa występuje w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, także we wzory, co sprawia że jest chętnie wybierana do aranżacji tarasów, balkonów, ale i wnętrz potrzebujących tkaniny do zadań specjalnych.