Folk styl lub też styl folkowy to wykorzystanie motywów zaczerpniętych z kultury ludowej. Pojęcie to jest niezwykle szerokie i odnosi się do wielu dziedzin, w tym do sposobów aranżacji przestrzeni i wnętrz. Jest to niezwykle modny sposób urządzania domów lub tylko przestrzeni tarasowych. Zobacz, czym się charakteryzuje.

Aktualnie coraz większe znaczenie zyskuje tzw. modern folk, czyli połączenie tradycyjnych przedmiotów z modernistycznymi, minimalistycznymi przestrzeniami. Zestawienie nowoczesnych akcentów z motywami ludowymi daje niezwykle stylowy efekt.

Cechy stylu folk

Folk to przede wszystkim ludowe motywy. Tu należy zaznaczyć, że możemy mieć mnóstwo odmian stylu folk. Pojęcie to nie odnosi się wyłącznie do polskiej kultury ludowej. Zostało ono zaczerpnięte z antropologii kultury i funkcjonuje już od XIX wieku, oznaczając najstarsze składniki kultury.

W zbiorowej świadomości jednak styl folk kojarzy się przede wszystkim z motywami ludowymi. W Polsce najczęściej wykorzystywane są printy przypominające wycinanki łowickie, choć możemy spotkać się także ze wzorami kaszubskimi (które same w sobie mają wiele odmian, m.in. kociewską, żukowską i borowiacką) i wieloma innymi.

Folk styl to jednak nie tylko ludowe wzory w nasyconych kolorach, ale i naturalne materiały. Najczęściej wykorzystywany jest do tego len w naturalnym odcieniu lub wybielony. Ponadto, cechą charakterystyczną stylu folkowego jest występowanie naturalnego drewna.

W jakich elementach wnętrz sprawdza się styl folkowy?

Urządzenie wnętrza w stylu folk lub neofolk to przede wszystkim wyważenie proporcji. Ludowe motywy w najbardziej zachwycających przestrzeniach najczęściej przyjmują formę dodatków. Bardzo popularne są np. poduchy z ludowymi motywami i lniane zasłony. W zestawieniu z meblami z naturalnego drewna tworzą one bardzo przytulny, nieco sielski klimat.

Styl ludowy nieodłącznie wiąże się z wyjściem ku naturze, dlatego jest to ostatnio modny motyw na urządzenie tarasu. W tej wersji można postawić na impregnowane zasłony tarasowe lub poduchy z lnu, przemieszane z dodatkami w stylu ludowym. Warto zadbać także o odpowiednio dopasowane kwiaty, takie jak np. tulipany ogrodowe i chabry.

Charakterystyczne elementy folkowe – to jest modne!

Choć najpopularniejsze są elementy z ludowymi, kolorowymi wzorami, styl folk to znacznie więcej. Urządzając tego typu wnętrze, warto zapoznać się z historią danego regionu i stworzyć spójne wnętrze. Nie jest koniecznością stawianie na kolorowe wzory, można styl folk zaimplementować we wnętrzu np. w postaci koniakowskich koronek.

Zawsze dobrze sprawdzają się w tego typu aranżacjach typowe ludowe materiały, takie jak np. wiklina. Kosze na kwiaty będą wspaniałymi osłonkami!

Styl folkowy to także szydełkowanie. Można w ten sposób wydziergać np. poduszki lub pledy, które będą ozdobnym materiałem na co dzień, a w chłodniejsze dni – także przyjemnym okryciem. To świetna inspiracja na urządzenie tarasu.