Styl minimalistyczny to jeden z najpopularniejszych sposobów na praktyczne zaaranżowanie wnętrz mieszkalnych. Wyróżnia go prostota, estetyczne wykończenie oraz znaczna oszczędność miejsca poprzez wyeliminowanie wielu zbędnych elementów wyposażenia. W pomieszczeniu urządzonym w stylu minimalistycznym panuje ład i porządek oraz wrażenie przestronności. Nie ma w nim miejsca na niepotrzebne dodatki i bezużyteczne przedmioty. Minimalistyczny styl obfituje w praktyczne rozwiązania, które pozwalają w pełni wykorzystać dużą ilość dostępnej przestrzeni. Ten styl aranżacji sprawdzi się w praktycznie każdym wnętrzu. Czyste i estetycznie urządzone pomieszczenia są znakomitą alternatywą dla przesadnie udekorowanych wnętrz nowoczesnych.
Styl minimalistyczny – najważniejsze zasady
Częstym błędem pojawiającym się podczas urządzania mieszkania w minimalistycznym stylu jest stosowanie zbyt dużej ilości dodatków i ozdób, które zaburzają estetykę pomieszczenia. Wnętrze minimalistyczne nie może być także urządzone zbyt skąpo. Podstawową zasadą, jaką należy się kierować jest stosowanie wyłącznie takich elementów wyposażenia, które można praktycznie wykorzystać i nie będą bezcelowo zabierać cennego miejsca. Ogrom dekoracji ściennych również nie jest wskazany, gdyż mogą one wywoływać wrażenie przytłoczenia. Bardzo ważną zasadą jest wykorzystanie wyłącznie wysokiej jakości elementów wyposażenia. Meble powinny być pojemne i funkcjonalne. W przypadku mniejszych wnętrz warto zdecydować się na meble robione na wymiar.
Styl minimalistyczny – kolorystyka wnętrz
Obowiązująca w stylu minimalistycznym prostota dotyczy także kolorystyki ścian i wszystkich przedmiotów, jakie znajdują się w danym pomieszczeniu. Najlepiej sprawdzą się stonowane i neutralne kolory, takie jak biały, beżowy lub jasny szary. Można także pomalować ściany na jasne, pastelowe odcienie. We wnętrzach minimalistycznych bardzo często można spotkać fototapety z ciekawym motywem. Podobnie jak w stylu loftowym tutaj także z powodzeniem można zastosować surowe wykończenie ścian płytkami ceglanymi lub tynkiem betonowym. Minimalistyczna powinna być także kolorystyka mebli. Bardzo ładnie będą się prezentować całkowicie białe szafki lub z frontami w naturalnych barwach drewna. Świetnie wyglądają również szafki szare, a nawet czarne. W pokoju dziennym warto umieścić wygodną kanapę w kolorze białym, czarnym, szarym lub pudrowym, który wprowadzi do wnętrza odrobinę ocieplenia.
Styl minimalistyczny – jakie dodatki zastosować?
Wszechobecna prostota i minimalizm powinna obejmować również zastosowane dodatki i dekoracje. We wnętrzach urządzonych w tym stylu ma panować prostota na każdym kroku. Niedopuszczalne są wszelkie ozdoby w bardzo wyszukanych, designerskich kształtach. Warto unikać stosowania chromowanych lub złotych elementów wyposażenia. Doskonale natomiast sprawdzi się drewno w praktycznie każdym odcieniu. W momencie wybierania odpowiednich dodatków do wnętrza minimalistycznego możemy sobie pozwolić na większą swobodę w kwestii kolorystyki. Prawidłowe dopasowane dodatki, takie jak poduszki i tekstylia w ciepłych kolorach pozwolą na przełamanie surowości minimalistycznej aranżacji. Jeśli nie przepadasz za pustymi ścianami możesz je udekorować nowoczesnymi grafikami z ciekawym motywem lub po prostu ustawić przy nich regał na książki i rośliny doniczkowe.
Jakie są zalety stylu minimalistycznego?
Styl minimalistyczny polecany jest miłośnikom estetyki oraz tym, którzy nie lubią tracić dużej ilości czasu na sprzątanie. We wnętrzach minimalistycznych, ze względu na brak zbędnych dodatków, gładkie powierzchnie i przemyślaną aranżację, można z łatwością zachować odpowiednią czystość. Jedynym miejscem, na którym może gromadzić się kurz i zanieczyszczenia jest podłoga oraz nieliczne elementy wyposażenia. Mała ilość tekstyliów bardzo pozytywnie wpłynie na samopoczucie domowników cierpiących na alergie, co jest kolejną zaletą stylu minimalistycznego.
W stylu minimalistycznym każdy nawet najmniejszy drobiazg ma swoje miejsce, co pozwala utrzymać odpowiedni spokój i harmonię aranżacji, podobnie jak stonowana kolorystyka i proste bryły.
Minimalistyczny styl w salonie
Urządzanie salonu w stylu minimalistycznym nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy kierować się prostotą i estetyką wyrażoną w kształcie i kolorystyce mebli oraz innych elementów. Pojemne szafki z frontami w kolorze jasnego drewna w połączeniu z prostą rozkładaną kanapą w pudrowym kolorze pozwolą nieco odmienić stonowane i surowe wnętrze salonu. Nieodłączną częścią aranżacji minimalistycznych jest ława lub funkcjonalny stolik kawowy z półeczkami, lub szufladami, które stanowią dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych przedmiotów. W połączonej z salonem jadalni warto ustawić duży stół i proste, kubełkowe krzesła.
Minimalistyczna kuchnia
W kuchniach minimalistycznych, szczególnie tych mniejszych, warto zastosować meble wykonane na zamówienie, które maksymalnie ograniczą ilość niewykorzystanej przestrzeni. Kolorystyka mebli powinna być stonowana i jednolita. Świetnie będą się prezentować również meble z białym korpusem i drewnianymi frontami. Bardzo dobrze sprawdzą się szafki z otwieraniem dotykowym, pozbawione ozdobnych uchwytów. W kuchni minimalistycznej warto zastosować dodatki, które ożywią jej charakter, jednak również w tym przypadku należy zachować umiar. Dekoracje nie powinny być zbyt krzykliwe i przyciągające uwagę. W zupełności wystarczy prosta grafika na ścianie i nieduża roślina doniczkowa ustawiona na blacie lub na podłodze.
Łazienka w stylu minimalistycznym
W minimalistycznej łazience musi królować funkcjonalność. Proste w kształcie i pojemne meble pozwolą zachować pożądany w pomieszczeniach sanitarnych porządek. Elementem wyposażenia, który jest wręcz stworzony do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych jest armatura do montażu podtynkowego, która nie tylko prezentuje się bardzo estetycznie, ale także jest łatwa w czyszczeniu ze względu na to, że na zewnątrz znajduje się jedynie rozeta z pokrętłami do regulowania funkcji baterii. W łazience minimalistycznej dobrze sprawdzą się duże i gładkie kafelki w odcieniach bieli lub szarości.