Politurowanie to elegancki sposób wykończenia drewnianych powierzchni, stosowany zwykle w przypadku najwyższej jakości mebli ekskluzywnych oraz stylowych mebli z minionych epok. Politura nadaje meblom niezwykle szlachetny wygląd oraz idealnie gładką i lśniącą powłokę. Wspaniale podnosi walory estetyczne drewna uwydatniając rysunek słojów i poprawia kolorystykę. Jest to jedna z najstarszych technik wykańczania mebli wykonywana od lat według tych samych zasad. W skrócie polega na kilkukrotnym nakładaniu na powierzchnię drewna warstwy politury, czyli płatków szelaku rozpuszczonych w roztworze spirytusowym.
Jak dokładnie przebiega politurowanie oraz użycia, jakich narzędzi i preparatów wymaga? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Politurowanie drewna – czym jest?
Politurowanie drewna to proces polegający na wielokrotnym nałożeniu na powierzchnię mebla specjalnego roztworu sporządzonego z płatków szelaku (naturalnej żywicy) rozpuszczonych w roztworze wysokoprocentowego alkoholu, np. spirytusu. Technika politurowania pozwala skutecznie i efektownie odświeżyć wygląd starych, antycznych mebli oraz zabezpieczyć ich powierzchnię.
Politurowanie wymaga wysoko rozwiniętych zdolności manualnych i precyzji, która pozwoli uzyskać doskonały efekt. Dzięki temu mamy gwarancję, że otrzymana powłoka będzie najwyższej jakości. Politura skutecznie chroni i konserwuje drewno oraz wydobywa wyjątkowe usłojenie i zróżnicowane barwy tego naturalnego materiału. Politurowanie jest czynnością pracochłonną, wymagającą doświadczenia i praktyki, a ze względu na to, że większość prac wykonuje się własnoręcznie – wykończenie tego typu uznawane jest za ekskluzywne.
Jak politurować drewno?
Politurowanie drewna wymaga odpowiednich narzędzi oraz preparatu, czyli samej politury. Gotowy do użycia roztwór można kupić w sklepach lub sporządzić go samodzielnie. Jeśli zdecydujemy się zastosować drugą opcję, płatki żywicy szelakowej musimy rozpuścić w spirytusie o stężeniu 92-98%. Przygotowaną mieszankę pozostawiamy w ciepłym miejscu na około 24 godziny. Należy pamiętać, by co jakiś czas lekko wstrząsnąć dojrzewającą politurą.
Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj stosowanych płatków szelaku, który powinien być dopasowany do gatunku drewna, z którego wykonany jest odnawiany mebel. W sprzedaży dostępna jest politura bielona, rubin, lemon oraz orange, którą dobieramy do ostatecznego efektu, jaki chcemy uzyskać.
Do politurowania potrzebować będziemy również oleju lnianego, mleczka do politury oraz tamponu wykonanego z waty owiniętej miękką ściereczką. Można także zakupić specjalny rękaw do politurowania, który wypełniamy kłębkami bawełnianymi.
Politurowanie krok po kroku
Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie mebla poprzez przeszlifowanie jego powierzchni za pomocą papieru ściernego. Następnie całą powierzchnię należy dokładnie odpylić i usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
Nasączamy tampon w oleju lnianym i politurze i starannie nakładamy cienkie warstwy na drewno. Do nakładania kolejnych warstw przystępujemy po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Na początku należy użyć rzadszego i słabszego roztworu, który odpowiednio zagruntuje drewno.
Po nałożeniu kilku pierwszych warstw politury należy delikatnie zeszlifować drewno. W tym celu musimy użyć nasączonego spirytusem tamponu posypanego sproszkowanym pumeksem. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich nierówności, a uzyskana powierzchnia będzie idealnie gładka.
Do nakładania kolejnych warstw politury korzystamy z gęstego i mocnego roztworu połączonego z olejem, który ułatwia jego rozprowadzanie. Powłoka uzyskuje odpowiedni wygląd i trwałość po kilku dniach.