Obłóg to rodzaj forniru o przeznaczeniu technicznym, posiadającego znacznie większą grubość niż w przypadku tradycyjnej okleiny drewnianej. Na rynku najczęściej występują obłogi o grubości od 1 do 3 milimetrów. Obłóg wyróżnia się bardzo atrakcyjnym wyglądem i naturalnym rysunkiem słojów, jednak mimo niewątpliwych walorów wizualnych raczej nie jest wykorzystywany jako materiał dekoracyjny. Obłogi produkowane są z wielu gatunków drzew, takich jak olcha, topola, jesion, dąb i sosna. W sprzedaży dostępne są także obłogi wykonane z drewna egzotycznego. Surowiec na obłogi musi gwarantować najwyższy poziom wytrzymałości i odporności na uszkodzenia, dlatego jest poddawany starannej selekcji.

Obłóg – zastosowanie

W przeciwieństwie do okleiny meblowej obłogi nie są stosowane jako wierzchnia warstwa dekoracyjna. Produkuje się z nich przede wszystkim klejone wyroby drewniane, takie jak płyty stolarskie, a także wykorzystuje się je do produkcji paneli i desek podłogowych oraz trepów na schody. W przemyśle meblarskim obłogi stosowane są jako podkład pod okleinę we frontach meblowych, blatach, drzwiczkach oraz innych elementów składowych danego mebla. Obłóg jest także używany do profilowania dużych powierzchni drewnianych, które ze względu na wysoką higroskopijność drewna, ulegają odkształceniom.

Co to jest fornir?

Fornir jest to elastyczny materiał w formie bardzo cienkich płatów pozyskiwanych z naturalnego drewna. Dzięki temu wyróżnia się bardzo atrakcyjnym wyglądem dzięki zachowaniu naturalnego i niepowtarzalnego usłojenia danego gatunku drzewa, z którego jest wykonany. Fornir jest zabezpieczony przed uszkodzeniami za pomocą specjalnych środków impregnujących. Najczęściej wykorzystywany jest jako warstwa dekoracyjna pokrywająca płytę drewnopochodną, wiórową, sklejkę, MDF lub HDF. Meble fornirowe są tańszą alternatywą dla wyrobów z litego drewna, są także od nich trwalsze oraz zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji. Zastosowanie forniru na meblach pozwala uzyskać bardzo estetyczne i naturalne wykończenie.

Co to jest okleina?

Okleina to wyrób wytwarzany z naturalnego drewna olchowego, dębowego, sosnowego oraz jesionowego. Spotykane są także modele wykonane z egzotycznych drzew, takich jak iroko czy meranti. Okleina to bardzo cienki płat materiału o grubości maksymalnej wynoszącej 1 mm. Proces produkcji polega na skrawaniu wzdłuż pnia drzewa, a uzyskane w ten sposób arkusze łączy się tak, by zachować wszystkie szczegóły, kolorystykę i ciągłość oryginalnego rysunku usłojenia. Okleina jest materiałem o wysokich walorach dekoracyjnych, dlatego stosowana jest w przemyśle meblarskim jako wykończenie frontów każdego typu mebli: szafek, komód, stolików i wielu innych.