Drewno to materiał naturalny, podatny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Brak jakiejkolwiek powłoki ochronnej sprawi, że wyroby drewniane z czasem stracą swoje walory wizualne i zaczną się niszczyć. Dlatego każdy element wykonany z tego pięknego i naturalnego materiału należy odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić? Do tego zadania najlepiej sprawdzi się lakierobejca, która wnika w strukturę drewna oraz tworzy na jego powierzchni warstwę zabezpieczającą. Dzięki temu wyroby drewniane są chronione zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pomalowane lakierobejcą drewno zyskuje bardzo atrakcyjny wygląd oraz satynową, matową lub błyszczącą powłokę, a jednocześnie nie traci swojego naturalnego uroku i charakterystycznego usłojenia.

Lakierobejca – zastosowanie

Lakierobejcę można stosować do drewna surowego po wcześniejszym zabezpieczeniu go bezbarwnym impregnatem o działaniu biobójczym, jak i do prac renowacyjnych, gdy chcemy odnowić powierzchnię mebla. W tym drugim przypadku lakierobejcę nakładamy bezpośrednio na drewno po usunięciu starej, łuszczącej się powłoki dekoracyjnej za pomocą papieru ściernego.

Lakierobejce, zwane także lazurami przeznaczone są do stosowania na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. Doskonale sprawdzą się w przypadku mebli oraz innych elementów wyposażenia domu wykonanych drewna, takich jak ramy obrazów, drewniane szkatułki czy regały w spiżarni. Lakierobejcą pokrywa się również meble ogrodowe, drzwi, ławki, płoty, altany oraz parkany. Dobrze sprawdzi się także do zabezpieczenia drewnianych elementów elewacji.

Lakierobejca do drewna – dlaczego warto ją stosować?

Użycie lakierobejcy to doskonały sposób na skuteczne zabezpieczenie drewna. Takie rozwiązanie pozwala także na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, ponieważ jego stosowanie eliminuje konieczność naniesienia na malowane elementy drewniane dwóch osobnych preparatów – barwiącego (bejca) oraz zabezpieczającego (lakier), przez co czas potrzebny na przeprowadzenie prac znacznie się skraca. Produkt ten pozwala na bardzo dokładne i równomiernie zabezpieczenie powierzchni drewna przed uszkodzeniem, a jednocześnie nadaje mu piękną barwę i uwydatnia usłojenie. Lakierobejca wspaniale podkreśli wszystkie walory danego gatunku drewna, co z pewnością docenią osoby zajmujące się renowacją starych mebli. Środek bardzo łatwo się nakłada za pomocą pędzla lub wałka malarskiego, dlatego każdy bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem.

Rodzaje lakierobejcy – którą wybrać?

Lakierobejce do drewna dostępne są w kilku wariantach różniących się składem i zastosowaniem. Podstawowy podział wyróżnia produkty do stosowania wewnątrz pomieszczeń oraz preparaty, które stosuje się na zewnątrz. Te drugie zawierają dodatkowe składniki chroniące przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do malowania elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz najlepiej sprawdzą się lakierobejce alkidowe, a także poliuretanowe wodorozcieńczalne, które bardzo szybko schną oraz tworzą na powierzchni bardzo trwałą i odporną powłokę. W pomieszczeniach zamkniętych najczęściej stosuje się bezzapachowe lakierobejce akrylowe.