Spośród wielu rodzajów klejów do łączenia różnego rodzaju materiałów dostępnych w sklepach szczególnie dużą popularnością cieszy się uniwersalny i mocny klej wikol, który znajduje się niemal w każdym domowym warsztacie.

Wikol znajduje zastosowanie między innymi w pracach stolarskich, majsterkowaniu i rękodziele. Jednym z najbardziej nietypowych sposobów jego wykorzystania jest ozdabianie przedmiotów techniką decoupage. Od dawna określany jest mianem kleju do drewna, ze względu na skuteczność w trwałym łączeniu tego materiału. Klej wikol sprawdzi się znakomicie także w przypadku innych materiałów, takich jak karton, plastik oraz elementy drewnopochodne. W tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o tym popularnym kleju. Pokażemy również jak bezpiecznie możemy go używać.

Klej wikol – zastosowanie

Klej wikol polecany jest osobom poszukującym uniwersalnego i niezawodnego produktu. Dzięki niemu możemy w szybki i łatwy sposób trwale połączyć elementy wykonane z różnorodnych materiałów. W przeciwieństwie do innych supermocnych klejów wikol jest bezbarwny i nie pozostawia nieestetycznych białych zabrudzeń. Wykorzystywany jest nie tylko do łączenia drewna czy plastiku, ale także do klejenia tkanin, bibuły, koralików, kwiatów, owoców, roślin i gałązek, dzięki temu będzie idealnym wyborem dla osób z artystyczną duszą. Bez problemu kupimy go nie tylko w marketach budowlanych, ale także w sklepach z akcesoriami dla plastyków. Klej wikol będzie wspaniałym pomocnikiem w rękodziele oraz pomoże najmłodszym w wykonaniu wielu prac plastycznych.

Jak przygotować klej i powierzchnię?

Decydując się na użycie kleju wikol musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu elementów, które łączymy, jak i samego kleju. Każda powierzchnia, bez względu na rodzaj materiału przed zastosowaniem kleju musi być dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Przedmioty z tworzywa sztucznego warto również delikatnie przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie bardzo starannie odpylić.

Zanim przystąpimy do prac naprawczych lub rękodzieła klej wikol musimy dokładnie wymieszać. Spoinę nanosimy bardzo cienko tworząc równomierną warstwę. Do tego celu najlepiej sprawdzi się szpachelka lub wałek do kleju. Klejone elementy na czas wiązania powinny pozostać złączone i ściśnięte. Po 24 godzinach klej uzyskuje pełne wiązanie i staje się przezroczysty, przez co jego obecność jest praktycznie niezauważalna.

Klej wikol – właściwości i skład

Klej wikol jest bardzo skuteczny, trwały oraz bezpieczny. W jego składnie znajduje się poliwinylowa, która nie wykazuje negatywnego wpływy na zdrowie i samopoczucie ludzi. Dlatego wikol można użyć do naprawy dziecięcych zabawek bez ryzyka, że spoina zaszkodzi najmłodszym. Klej działa bardzo szybko, choć pełną trwałość i wytrzymałość uzyskuje po upływie doby. W przypadku niektórych materiałów takich jak karton, papier czy bibuła sklejone przedmioty można użyć już po upływie 4 minut. Ogromną zaletą kleju wikol jest bezbarwność (po wyschnięciu) oraz wysoka elastyczność pozwalająca na łączenie elementów nawet w bardzo nietypowym kształcie. Za pomocą kleju wikol błyskawicznie naprawisz uszkodzoną ramkę obrazu, odstającą listwę podłogową, a także artystycznie ozdobisz doniczkę, wazon lub szkatułkę.

Klej wikol – sposób użycia

Klej wikol to mieszanina wodnej dyspersji żywicy poliwinylowej i składników uszlachetniających. Stosuje się go do tworzenia mocnych i trwałych spoin klejonych elementów. Po pełnym związaniu nie wydziela niebezpiecznych substancji i jest całkowicie bezbarwny. Należy pamiętać, że klejenie powinno być przeprowadzane przy temperaturze otoczenia powyżej 10 stopni Celsjusza. Poniżej przedstawiamy szczegółowo sposób użycia kleju:

  • Przygotuj powierzchnię do klejenia poprzez usunięcie zabrudzeń i tłustych plam.
  • Płyty meblowe typu Unilam oraz tworzywa sztuczne przed sklejeniem lekko przetrzyj gruboziarnistym papierem ściernym.
  • Dokładnie usuń powstały podczas szlifowania pył i kurz.
  • Wymieszaj klej wikol przed użyciem.
  • Klej nakładaj na klejone powierzchnie cienką i równomierną warstwą za pomocą wałka, pędzla lub szpachelki.
  • Po upływie około 4 minut docisnąć do siebie klejone elementy za pomocą ścisku stolarskiego lub prasy.
  • Klej uzyskuje pełną wytrzymałość po upływie 24 godzin.

Jak bezpiecznie używać kleju wikol?

W przypadku stosowania kleju wikol w pomieszczeniu zamkniętym po zakończeniu prac należy je dokładnie przewietrzyć aż do zaniku charakterystycznego zapachu spoiny. Proces klejenia najlepiej jest przeprowadzać na zewnątrz lub w pomieszczeniu, w którym jest zapewniona prawidłowa cyrkulacja powietrza. Po użyciu klej należy szczelnie zamknąć i przechowywać w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza, dzięki temu zachowa swoje właściwości. Kategorycznie należy go trzymać z dala od źródeł ognia i wysokiej temperatury. W celu uniknięcia wszelkich błędów podczas używania kleju należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Wikol dostępny jest w kilku pojemnościach we wszystkich sklepach budowlanych i plastycznych.